Bambusové vlákno

V současné době se prodává plno výrobků, které jsou z bambusového vlákna, nebo bambusové vlákno obsahují.

Bambusové vlákno se vyrábí ze stonku rostliny, mechanickými nebo chemickými metodami. Roste velice rychle, nemá žádné přirozené škůdce a ke svému růstu potřebuje méně vody než bavlna. Dle těchto vlastností se bambusové vlákno jeví jako šetrnější ke k životnímu prostředí než jiná celulózová vlákna, na příklad bavlna.

Nedůležitá vlastnost, s velkým vlivem na životní prostředí je, že k jeho pěstování je třeba podstatně méně herbicidů a pesticidů než pro pěstování jiných celulózových vláken.

Jako zajímavost lze uvést, že dříve většina odborníků název „ bambusové vlákno „ považovala za reklamní trik, neboť se jednalo o viskózová vlákna vyrobená konvenční metodou z bambusové dřeviny.

Bylo prokázáno, že veškerá bambusová vlákna ať už ta přírodní nebo viskózová obsahují látku zvanou „ kun„ ,která zamezuje šíření bakterií. Ve srovnání s bavlnou je bambusové vlákno odolnější proti množení bakterií až o 60%.

To vlastnosti bylo využito zejména při výrobě ponožek s obsahem bambusového vlákna.

Tkaniny vyrobené z bambusu mají podobné vlastnosti jako tkaniny vyrobené z bavlny nebo lnu. Mají měkký omak, avšak na rozdíl od bavlny, jejíž vlákna jsou spletená, mají bambusová vlákna hladký povrch a kruhový průřez. Vlákna jsou velice silná a savá, dobře reagují na opakované praní. Vlákna se dobře barví.

Při chemickém čištění je nutno postupovat velice opatrně. Hlavně při lokálním odstraňování skvrn, může dojít ke ztrátě barviva a tím ke změně odstínu výrobku.

Je proto velice nutné dodržovat při údržbě výrobků z bambusového vlákna údaje uvedené výrobcem na výrobku. Výrobky mohou být také udržovány technologií mokrého čištění.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments