Hydrofobní úprava textilií

Chrání textilii před pronikáním vody (ale i jiné materiály) před pronikáním a deště. Po úpravě se kapky vody „odvalují“ z upraveného  povrchu a lehce z něho stékají. Sotva kdo ví, že tato úprava má tradici už od 15. st. Tehdy si totiž námořníci natírali oděvy olejem nebo voskem a tak se chránili před vodou.

Jako všechny technologie, prošla staletým vývojem přes úpravy parafiny a silikonem až k dnešním fluorkarbonátům. Nejsou také úplně ideální a ještě se v textu k nim vrátíme. Jde o dobrý bussines, hydrofobně upravených oděvů se ročně prodá za 2 mld. USD a asi 1/3 z nich má dodatečnou úpravu. A to je hřiště čistíren, bojujících o každou korunu tržeb. Aby si zákazník ne zrovna levnou úpravu objednal, musíte ho nejdříve o výhodách přesvědčit. Děláme to? Služba je při tom důležitá nejen pro veřejnost, ale i pro profesionály pracující venku na stavbách, montážích, v zemědělství a lesnictví.

Slovo „impregnace“ je odvozené od latinského základu a rozumí se jím namáčení do impregnačního prostředku. Vůbec nejde jenom o impregnaci textílií, ale také deštníků, markýz, stanů, spacích pytlů, lodních plachet a všeličeho jiného. To nejlepší je rezervováno pro hasiče a to nejen jejich oděvy, ale také obuv. Pro řádové zákazníky se upravují i kravaty, halenky a obleky. Máte-li na sobě oblek za 50 000 a je-li upravený, nevadí ani rozlitá sklenka červeného vína. Impregnační prostředky se mohou nanášet různým způsobem, což je starost čistírny, a nositele nanejvýše může zajímat, že si může impregnační sprej koupit a doma úpravu improvizovat.

Na trhu jsou i docela účinné prostředky a vysoké hodnocení v anketách dostal Nikwa Tech Wash. Ale balení je za 450 Kč. Technologicky nejmodernější výrobky nesou v názvu „nano“ (Nanobala, Nanomaster Textil). Oděvy s hydrofobními úpravami mají z výroby někde na visačce zkratku „DWR“ nebo „DR“. Ta první znamená úpravu účinnější a trvanlivější. U hydrofobně upravených textílií je důležitá nejen voděodolnost, ale také prodyšnost. Textilie musí „dýchat“ a propouštět vodní páry. Prodyšnost se udává v jednotkách „Ret“, i když je to údaj před běžným zákazníkem většinou skrytý. S hodnotou Ret do 6 jen prodyšnost velmi dobrá, 6-13 dobrá, nad 20 nevyhovující.

S odolností proti vodě je to tak, že žádná tkanina není úplně vodotěsná a absolutně nepromokavá. Nemůžete čekat zázraky odporující fyzikálním zákonům. Ale dobrá voduodpudivost vám zaručí několik hodin v dešti suché tělo a to je dost. Navíc chrání nositele i před vznikem skvrn na oděvu. Je otázkou, zda toto všechno zákazník ví a zda je ke koupi hydrofobní úpravy motivován. Pokud ne, je vysvětlování a osvěta na vás. Žádné impregnace není trvalá a musí se obnovovat. Třeba po chemickém vyčištění oděvu nebo mokrém čištění. Na místech hodně opotřebovaných a odřených (límec, manžety) nemusí být impregnace stoprocentně účinná. Hodně sportovních bund (kvalitnějších a dražších) má goretexovou (nebo jinou) membránu.

Řada majitelů si myslí, že výrobek má úpravu až do smrti a nemusí se upravovat. Nikdy. Ale musí a opět je vysvětlení na vás. U goretexových výrobků je mezi podšívku a svrchní materiál vložena pórovitá membrána. Velikost pórů je 500x menší než kapička mlhy a 870x menší než molekula vody v parách. Právě membrána brání průniku dešťové vody přes materiál a chrání nositele. Ale nepatrná velikost pórů způsobuje jejich citlivost k částečkám špíny. Po jejich usazení následně vede ke ztrátě funkčních vlastností oděvu. Její křehkost také diktuje šetrné podmínky údržby, především nižší teplotu a snížené otáčky odstředění. Na trhu je již i Goretex Infinium s ultratenkou vrstvou vodoodpudivého prostředku. Patří do již zmíněné kategorie  DWR.

Mimochodem, první výrobky s Goretexovou membránou se na US trhu objevily v roce 1976 jako soupravy k domácímu došití. Pro turisty a horolezce jsme je krvopotně sháněli přes známosti v Americe. Při obsluze zákazníků se smiřte s tím, že mnozí nejsou správně informováni, mají pokřivené informace od sousedky, ale po vysvětlení postoje změní. To je i změna v našem zájmu. Primárně se hydrofobně upravuje mnoho sortimentů pracovních oděvů a až na druhém místě jsou osobní oděvy. I tomu přizpůsobte marketing. 20 pracovních oděvů v jedné zakázce je lepší než dlouhá řada zákazníků v čistírně. Technicky se úprava ideálně provede v lázni nebo postřikem. Je na čistírně vybrat a dodržovat ideální úpravnickou technologii. Ať tak či onak, úprava je vždy dočasná a chrání oděv jen určitý čas. Stárnutím hydrofobity ubývá a musí se novou úpravou obnovit. To také každý zákazník neví. A největší zklamání v životě přinášejí nesplnitelná očekávání. Po úpravě následuje stejně technologicky důležité sušení. Právě teplota sušení pomáhá úpravu na textilii zakotvit. Před úpravou nesmí být na oděvu žádné tenzidické resty, oděv musí být dokonale vymáchán. Zbytky tenzidů úpravu ruší. Úprava je fajn i proto, že kromě vody odpuzuje i zbytky olejů a nečistot.  Závěrem platí, že profíci v čistírně úpravu určitě lépe pohlídají než amatér doma.

Ale vraťme se k moderním úpravám fluoruhlíkatými látkami. Když se před lety objevily v praxi, jásali jsme, byly mnohem účinnější než cokoliv předtím. Pak se ukázalo, že nejde o úplný ideál. Při výrobě nejde tak úplně jednoduše eliminovat perfluoroktansulfonáty (PFOS) a kyseliny perfluorkarbonové (PFOA). Vnikají do těl lidí a živočichů a mají v nich dlouhou, předlouhou perzistenci a z těl se skoro nevylučují. Takové látky jsou vždy nanejvýše podezřelé a potenciálně toxické. Výroba se snažila tyto látky eliminovat zkrácením uhlíkových řetězců z 8 uhlíků na 4-6 a zavedením nových technologií. Jakž takž se záměr podařil a nové technologie snížily zátěž ŽP na setiny ppm, jenže kratší uhlíkaté řetězce znamenají také sníženou hydrofobní účinnost. Takže problém v současnosti není zdaleka úplně vyřešen a hledají se cesty k novým úpravám. Přinejmenším stejně účinným a současně nezatěžujícím ŽP. Zatím je nemáme.  Hledají se i proto, že PFOS a PFOA byly zařazeny do seznamu perzistentních látek znečisťujících ŽP. Byl přiopraven na základě Stockholmské úmluvy z května 2001 a je na něm 30 podezřelých látek. Úmluva byla přijata 184 zeměmi světa a má tedy svou váhu.

Teď se zkoumají látky úplně jiné než současné fluoruhlíkové sloučeniny a jde i o jiný způsob zakotvení v textilii. Už teď existují pokusné textílie, ve kterých jsou hydrofobní látky pevně zabudovány na základním materiálu ve formě mikrokapslí. Büfa nabízí již teď trhu Teresit AP a Kreussler produkty Hydrob. V obou případech zaručeně bez PFOA a PFOS. Fluoruhlíkaté hydrofobizační prostředky se staly obětí vývoje chemie stejně, jako celá řada sloučenin jiných. S nadšením byly uvedeny do praxe jako nové neotřelé řešení a po dokonalém prozkoumání jejich vlastností později odmítnuty z těch či oněch důvodů, pro perzistentnci, toxicitu nebo škodlivost pro životní prostředí a člověka. A nejen odmítnuty, mnohé z nich i mezinárodně zakázány. Ale takový je osud vývoje. Prvotní poznání v chemii nikdy není dost úplné na to, aby zhodnotilo všechny plusy a minusy nového objevu. K tomu vede cesta mnohem delší, někdy klikatá a někdy i se stopkou na konci.

-IZK-

5 1 vote
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments