Technologie mokrého čištění – Historie

Mokré čištění je nejmladší technologií údržby oděvů a dnes každý ví, oč se jedná. Jeho historie není dlouhá, bude mít brzy teprve 30 let. Za otce technologie se považuje Kaspar D. Hasenclever z chemičky Kreussler ve Wiesbadenu. Podívejme se, jakými cestami se technologie ubírala, nežli dospěla.

Voda v chemických čistírnách není žádný převratný objev. V 60. a 70. letech min. st. se některé sortimenty běžně v čistírnách ručně praly, např. tehdy oblíbené baloňáky. Zákazník o tom ani nevěděl a bylo na čistírně, kdy přednostně praní zvolí. Fortel obsluhy a zkušenosti volbě napomáhaly. Prací stoly byly známy už od roku 1930, kartáčů bylo několik s různou tvrdostí štětin, pralo se mýdlem ve vodovodní vodě. Již o 100 let dříve např. ve Francii existovaly zvláštní prádelny pro praní jemného a citlivého prádlla vlněného, hedvábného a zváště jemného bavlněného. Zvláštním příspěvkem pro mokré čištění byl produkt Milly-Werke z Mnichova z roku 1948. Pod obchodním názvem Purotex šlo o stabilizovanou vodní emulzi perchloretylenu určenou pro čištění svrchních oděvů. Podobnou technologií bylo později u nás používané emulzní čištění s výtečnými výsledky hlavně u vojenských uniforem. Funus mu vystrojily nezvládnutelné úniky PER do odpadní vody.

V 80. letech a později došlo ke zvláštní situaci. Tehdy silné hnutí Green Peace vyvolalo v mnoha evropských zemích obrovskou kampaň proti PER a chemickému čištění, např. v sousedním Rakousku se vedla pod heslem „Chemisch Rein – Chemisch raus“, volně „pryč s chemickým čištěním“. Hnutí bylo silné i v USA, často s demagogickou argumentací. Kampaň měla ve veřejnosti ohlas a čistírenské odborníky bolela hlava z toho, co s čištěním udělat. Jasnou čistou alternativou bylo praní ve vodě. Nebyl to úplně marný nápad, ještě ve 20. letech se asi třetina oděvů v čistírnách vskutku prala. Problémem bylo jak nastavit podmínky praní, které by současné oděvy ve vodní lázní nepoškozovaly.

V prosinci 1991 uspořádaly společně firmy Miele a Kreussler ve Wiessbadenu převratnou tiskovou konferenci a na ní představily veřejnosti nový způsob údržby oděvů, který byl nazván mokrým čištěním. Nastal obrovský celosvětový cirkus, hádky a emociální diskuse, protože příznivci a odpůrci se rekrutovali zhruba v poměru 1:1. Bouřlivá krev se nakonec uklidnila a nová technologie se postupně plně v našem oboru etablovala. I s přispěním výrobců prací techniky a prací chemie. Její účinnost potvrdila řada odborných studií. Dá se v ní určitě udržovat 80% a více dosud výhradně čistírenského sortimentu a některé citlivé sortimenty obzvláště výhodně. Vskutku šetří životní prostředí a omezuje úniky rozpouštědel. Protagonistou v šíření technologie bylo Německo, kde zakrátko po jejím představení bylo nainstalováno na 1 000 strojů pro mokré čištění. Čistírny se na technologii šmahem dívaly ne jako na náhradu za PER stroje, ale jako na vítaný doplněk pro poskytování nových služeb veřejnosti. Mokrému čištění pomohlo i to, že v roce 1966 byl zaveden oficiálně nový symbol údržby pro tuto technologii (dvojité W v kroužku). Je bez výhrad akceptován. Obrovské uplatnění našlo mokré čištění v údržbě košil. Služba prožívá mnoho let boom a drží nad vodou řadu čistíren. Mokré čištění košil je samozřejmě spojeno i s výkonným a produktivním žehlením na nových finišerech. V USA má technologii mokrého čištění 75% čistíren. Pro rozvoj mokrého čištění v zemi je důležitý i postoj EPA (Enviromental Protection Agency, veliká organizace zodpovědná za ŽP, s 13 000 zaměstnanci, rozpočtem 9 000 mld. USD a obrovským celosvětovým kreditem): „mokré čištění funguje stejně dobře jako chemické čištění a u mnohých oděvů i lépe. Je šetrné k oděvům a k životnímu prostředí, zatím co chemické čištění může škodit“ a dále „mokré čištění je nejcitlivější způsob profesionální údržby oděvů, nepoužívá nebezpečné chemikálie, neprodukuje nebezpečný odpad, neznečišťuje vzduch, vodu a půdu“.

Dnes je mokré čištění v mnoha čistírnách samozřejmostí a americký časopis American Drycleaner před časem uvedl, že se touto technologií v zemi čistí 74,7% příležitostných a sportovních oděvů.

O technologii mokrého čištění si můžete přečíst ZDE.

-izk-

0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments