koronavirus kontra ozon v prádelnách

Ozon je nejsilnější oxidační činidlo, které chemie vůbec zná. Asi 3 000 krát silnější než léta běžně v prádelenství používaný chlornan sodný.Ozon v zahraničních prádelnách funguje už více než 20 let. V USA, Kanadě a Británii je na 10 000 ozonových prádelen, které úspěšně perou hotelové a zdravotnické prádlo při nízké teplotě a obrovské úspoře energie. Když šetrní Amerikáni nakupují ve velkém nějakou technologii, asi vskutku přináší výhody.

Našim konzervativním prádelníkům se dost průkazné nezdají a ozonovou technologii odmítají. Na vlastní škodu. Jak je výše uvedeno, ozon je nejsilnější oxidační činidlo, které chemie vůbec zná. Asi 3 000 krát silnější než léta běžně v prádelenství používaný chlornan sodný. Ničí dvojité vazby barevných sloučenin a odbarvuje, rozkládá cukry, bílkoviny, škroby, aromáty, fenoly, aminy a mnohé jiné látky a pere a ničí bakterie, viry a plísně a dezinfikuje. To je jeho funkce v praní. A teď, v době koronovirové, nabývá na významu jeho schopnost dezinfikovat prostory. I prádelen.

Představte si situaci, že se v prádelně objeví prádlo osob postižených infekcí Covid-19. Prádelna je kontaminována, nikdo neví, kde, jak a do jaké míry přesně a nikdo neví co s ní. Pokud myslíte, že jde o nereálný scénář, již teď máme domovy seniorů zamořené coronavirem a jejich prádelny také.

Viry, sami o sobě nejsou živé organismy. Jsou to komplexní biomolekuly, které k aktivitě potřebují živou hostitelskou buňku. V případě coronaviru lidskou. V té se množí. Patří do stejné rodiny virů jako ty, které způsobují obávané choroby SARS a MERS. Je to virus poměrně velký, s průměrem 0,125 mikronů (mikron = miliontina metru, zrnko soli je 10 000 krát větší). Pro svoji velikost se ve vzduchu nevznáší dlouho a šíří jen na vzdálenost pár metrů, především kapénkovou infekcí nebo dotykem. Také podáním ruky. Přežívá za jakýchkoliv podmínek teplotních, vlhkostních, slunečním svitu atp. Na površích předmětů přežívá hodiny až dny v závislosti na různých faktorech (druh povrchu, teplota, vlhkost), a proto ten důraz na hygienu rukou. Ozon viry spolehlivě ničí. Rozkládá obal viru, proniká dovnitř, rozkládá dvojné vazby lipidů a ničí virální RNK. Na ozon nevzniká rezistence. Je zajímavé, že pokud hledáte dobu přežití na povrchu, najdete všechny možné materiály, ale o textilu se skoro nemluví. Uvádí se jen, že přenos je méně pravděpodobný než z povrchů tvrdých a kompaktních (nerez, kovy, tvrdé plasty, leštěné dřevo). Naprosto spolehlivě ničí ozon coronavirus při koncentraci ve vzduchu 4-5 ppm a zdá se, že postačují 2 ppm (1 ppm ve vzduchu = 2,14 mg/m3 vzduchu). Ve vodním roztoku stačí 0,2 ppm (tj. 0,2 mg/l). Dodejme, že ozon je plyn jedovatý, ale všechny jeho generátory jsou vybavený koncentračními čidly, které hladinu ozonu hlídají. Navíc většina lidí cítí ozon již při nepatrné koncentraci 0,01 ppm. Zápach na nebezpečí spolehlivě upozorní.

Že ozon funguje v pracích lázních, o tom není sporu. Pere a spolehlivě dezinfikuje. Nezanechává žádná rezidua v odpadních vodách a šetří energii. Ale teď je možná na řadě jiné využití ozonu v prádelnách. Jako činidla dezinfikujícího prostor prádelny. Vraťme se k příkladu z úvodu textu. Velké zkušenosti s coronavirem nejsou, za pár měsíců ani být nemohou, ale jde se opírat o zkušenosti s virem SARS. Má vlastnosti podobné. Pokud ho zavlečeme do prádelny, může na povrchu stěn, podlah a zařízení přežívat až několik dní. Prostor prádelny je třeba dezinfikovat. S výhodou ozonem. Pronikne do všech zákoutí místností, virus se před ním neschová. Ošetřovaná místnost musí být prázdná. Pár zkušeností z poloprovozního pokusu k lepší orientaci čtenáře:

Ošetřovaná místnost měla plochu 12 m2, byl použit generátor ozonu s poměrně malým výkonem 2 g/hod. Zajistil v místnosti koncentraci O3  0,5 – 5,0 ppm, ač nebyla nijak zvlášť utěsněna. Uvnitř byl běžný stolní ventilátor kvůli cirkulaci vzduchu. Nejlepší výsledky dávala koncentrace 2,5 ppm po dobu 30 minut. U všech sledovaných bakterií došlo k redukci počtu o více než 90%. Protože viry jsou citlivější, lze oprávněně u nich očekávat redukci ještě vyšší. Po ošetření se místnost odvětrala za 1 hodinu. Při ozonizaci místnosti je výhodná vyšší vlhkost v rozmezí 70-80%.

Proč tolik informací o dezinfekci nevelké místnosti? Na našem internetu je plno nabídek na ozonizaci místností. Náhodně jsem si vybral 6 z nich a poslal mail s prosbou o další informace a vysvětlení k jejich službám (ceny, záruky, provedení). Korektní, představil jsem se a vysvětlil, k čemu mi informace budou. Víte, jak to dopadlo? Nikdo z těch 6 nereagoval a neodpověděl. Takže úroveň našich služeb je prapodivná, zájem o zákazníka také a ač jsem zamýšlel čtenářům věcně poradit jak postupovat dál, nejde to. Poskytovatelé služeb o nás nestojí. Nebetyčný rozdíl proti zahraničí, kde je každý dotaz spojený s nekončící záplavou informací a nabídek. Takže, přátelé, pokud máte prádelnu postiženou koronavirem, musíte to zkusit s ozonizací sami, profikům vnucujícím se na internetu, nestojíte za pozornost.

izk/rv

0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments