Odstranění barevných skvrn na prádle

Léto pro mnohé znamená dovolenou a kvalitní čas strávený venku s rodinou a přáteli. Pro komerční prádelny, půjčovny textilu a hotely představují letní měsíce zvýšený požadavek na praní prádla, což je příznivá zpráva, ale znamená také vyšší znečištění zejména hotelového prádla od používaných opalovacích krémů. Důsledkem tohoto znečištění jsou nevypratelné skvrny na ložním prádle a na ručnících.

Požadavek na odstranění těchto skvrn má za důsledek zvýšení nákladů spojených s nutností přeprání takového prádla, což znamená zvýšení spotřeby energií, vody a snížení produktivity práce.

Fyzikální i chemické typy opalovacích krémů používaných jako  ochranu proti slunci přispívají k povaze skvrn. Praní textilie znečištěné kosmetickým přípravkem obsahujícím látky na ochranu proti slunci nebo krém na opalování vyžaduje pečlivě nastavit technologii praní. Rozhodujícím vlivem pro nastavení správného technologického procesu jsou pH, teplota lázně, použitý detegent, Špatným nastavením dochází k oxidační reakci, která může aktivovat molekuly opalovacího krému a vést k nepříliš příjemnému výsledku praní  – obarvení textilie (žlutá, oranžová nebo dokonce růžová).  Skvrny od opalovacího krému je často nemožné nebo velmi obtížné odstranit, a proto jsou pro prádelnu dalším nákladovým faktorem. Některé složky opalovacího krému jsou aktivovány pouze teplem a vytvářejí takzvané chromofory, které jsou obvykle žluté barvy. Vzhledem k teplotě a pracím prostředkům používaným v procesu praní, začíná se přísada, která normálně absorbuje UV paprsky a chrání naši pokožku, vstřebávat. V důsledku toho se mnoho přísad opalovacích krémů, které jsou bílé nebo průhledné ve svém původním stavu, mění po procesu praní na silnou žlutou nebo nahnědlou. Aktivují se během praní vlivem teploty a přítomností prací chemie.

Jaké je řešení tohoto problému.

Řešením by mělo být, dle mínění výrobce  Ecolab , použití jejich prostředku OXYGUARD40. Jedná se o komerční prací program speciálně vytvořený pro dosažení výjimečné bělosti. Je patentovaný a certifikovaný EU- ekoznačkou , umožňuje praní při nízké teplotě ( 40°C ). Účinně odstraňuje skvrny od krémů na opalovaní tím, že působí na různých úrovních – jak na jejich tukovou složku, tak na filtrační část opalovacího krému – což umožňuje odstranění obou složek z tkanin. Pracovní podmínky praní při nízké teplotě (40 ° C) umožňují dosáhnout vynikajících výsledků, které jsou ještě lepší než při středně vysokých (50 ° C +) a vyšších teplotách. Tkaniny vypadají bez žlutých nebo růžových skvrn a vykazují vynikající úroveň bělosti spolu s vynikající jemností. Doba propíracích cyklů se ve srovnání s konvenčním postupem nezvyšuje a není nutné přidávat další povrchově aktivní látky nebo látky podporující rozpouštědlo.

Pozn.  Podmínky dodávky, ceny, ověření kvality jsem na stránkách české firmy Ecolab nenašel.   

0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments