Jak na skvrny

Blíží se konec prázdnin a horké dny nás lákají na procházky v lesním stínu, nebo usednutím v městském parku na lavičku. V lese kromě otravy jedovatými houbami nebo přisátím klíštěte, může dojít i ke znečištění použité oděvní součásti otřením o dřevní pryskyřici.  V parku také lze oděv znečistit usednutím na lavičku, k jejíž výrobě bylo použité nekvalitní dřevo. Zde je ale vyšší pravděpodobnost, že si oděv znečistíte spíše usednutím na žvýkačku, kterou si tam někdo „odložil“.

Je také nutné s blížícím se koncem prázdnin provést důkladnou očistu domácího šatníku. Nejvhodnější je znečištěné oděvy zanést do nejbližší čistírny oděvů, kde vám oděv dokonale upraví profesionálové. Pokud chcete ušetřit za čistění, přijdou vám vhod snad i domácí rady jak uvedené skvrny odstranit.

Jak odstranit žvýkačku z oděvů

  1. Nejjednodušší metoda je (pokud to jde) vložit oděv do igelitového pytlíku, tak aby žvýkačka byla nahoře a umístit celý pytlík do mrazničky. Po vymrznutí vyjmeme oděv z mrazničky a lehce tupým nožem žvýkačku odloupneme. Pokus lze opakovat. Poté oděv vypereme v pračce dle doporučení výrobce, který je uvedený na symbolu údržby.
  2. Nemůžeme-li použít mrazničku, na příklad protože oděv je veliký, použijeme žehličku. Oděv položte žvýkačkou na papírovou lepenku, karton (starou krabici) a přežehlete látku žehličkou (teplotu zvolíme dle návodu výrobce textilu.) Žvýkačka by se měla odlepit od látky a přilepit se na karton. Pokud ne – opakujeme postup.
  3. Pokud vám symbol údržby dovolí použít pro praní vyšší teplotu, je možné pro odstranění žvýkačky použít horkou vodu. Část textilie se žvýkačkou ponoříme do horké vody a pod vodnou zubním kartáčkem žvýkačku opatrně seškrabujeme. Lze horkou vodu nahradit parou, na příklad nad konvicí, kdy znečištěnou část oděvu napaříme a až usoudíme, že žvýkačka změkla, opět zubním kartáčkem opatrně stíráme. Následně celý oděv vypereme dle návodu výrobce textilie.
  4. Pokud máte možnost používat chemikálie, je možné se pokusit skvrnu odstranit pomocí lihu, či technického benzinu (na příklad ze zapalovače.) Použitou chemikálii opatrně nalejeme na žvýkačku a po jejím změknutí ji opatrně odstraníme nožem nebo kartáčkem na zuby. Volbu chemikálie volte obezřetně a je lepší trvanlivost textilie vyzkoušet na skryté části textilu. Předejdete tak vzniku nevratného poškození oděvu. Místo uvedených chemikálií, lze použít i horký ocet. Následně opět oděv vypereme.

Metod k domácímu odstranění žvýkačky existuje celá řada, ale domnívám se, že výše uvedené postupy jsou nejúčinnější. Je nutno pracovat pečlivě, s maximální opatrností a postup očisty volit s ohledem na textilní materiál použitý k výrobě oděvní součásti. Dále považuji za nutné uvést, že pokud se vám žvýkačku nepodaří dokonale odstranit, vzniká vysoké nebezpečí, že skvrnu zafixujete a následná návštěva čistírny může být zbytečná. Pokud takový případ nastane, je vhodné zajít do čistírny a otevřeně se s  pracovníkem čistírny domluvit, zda je možné uvést oděv do nositelného stavu.

Jak na pryskyřici

Dalším letním problémem je potřísnění oděvu po návštěvě lesa pryskyřicí – smolou. Zase je zde nutné uvést upozornění, že pokud požadujete dokonalé odstranění skvrny, je nutné zajít do čistírny oděvů.

Pokud tuto variantu zavrhnete lze použít výše uvedené chemikálie – technický benzin, líh. Profesionální čistírny používají speciální směs na rozpouštění takovýchto skvrn. Zvolenou chemikálii potíráme znečištěné místo, necháme chvíli působit a poté oděv vypereme v pračce.

Existuje i recept, kdy směs tenzidu (např. jaru), vody a oleje ( ne strojního ) smícháme v poměru 1:1:1 a tuto nalijeme na skvrnu. Do směsi namáčíme i kousek textilu, kterým potíráme skvrnu, a tím urychlujeme změkčení skvrny. Poté oděv vypereme v pračce, dle návodu uvedenému na symbolu údržby textilu, který musí být přišitý ke každému oděvu.

5 1 vote
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments