Lidé jsou nespokojeni a unaveni pomalým rozvolňováním a proto demonstrují. Proti rouškám, proti zavřeným hospodám, proti zákazu srocování. Opatření proti covidu se ukázala jako účinná, počet nemocných klesá. Ozývají se ale otázky: je toto konec pandemie, nebo jenom si virus vybírá oddychový čas. Zabere vakcinace, nebo vzniklé mutace sníží účinnost vakcin.
Demonstrovat proti opatřením, která se snaží problémy zmírnit, může jenom idiot. A dvojnásobný, pokud si přišije na kabát židovskou hvězdu. Už si zapomněl, že byla neklamným znamením smrti? Že si souseda s hvězdou potkal dnes na ulici a zítra vyletěl komínem spalovací pece v koncentráku? A že takových spoluobčanů byli miliony? Co jste zač, vy co demonstrujete? Ve jménu koho a čeho? Pokud se oháníte svobodou, zapomínáte, že moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda jiných. Roušky se nosily již před 100 lety při epidemii španělské chřipky. Ony totiž vskutku pomáhají.
Covid znamená obrovský nápor na hygienu. Osobní, rodinnou, nemocniční, skupinovou. Smekám před přetíženým nemocničním personálem, před lékaři a sestrami. Právě sestry jsou převážně nositelkami všech těch proticovidových zbraní. Máme jich v nemocnicích na 80 000. Konečně se dočkaly společenského uznání a slušnějších platů. Sesterský stav nevznikl jen tak, sám od sebe. V letech 1820-1910 žila Britka Florence Nightingall. Neúnavně přesvědčovala, vychovávala, učila, zakládala školy. A hlavně její zásluhou se sesterský stav postupně v evropských nemocnicích etabloval. Z této kategorie mám manželku. Víte, jaký měla plat, když kdysi děvčata ze zdravotních škol střídala z nemocnic vyhozené řádové sestry? V roce 1955 460 Kč. Tak si tehdy bolševici cenili nemocničního personálu.
S přenosem infekcí souvisí prádlo. Je nepochybné, že může přenášet mikroby i viry. Je nejdůležitějším sortimentem prádelen potřebným 24 hodin denně a 365 dní v roku. V té nejvyšší hygienické kvalitě. A společnost si potřebu hygieny začala uvědomovat až koncem 19. st. díky velikánům v této oblasti. Byl mezi nimi i R. Koch. Jsem v prádelenské branži dost dlouho na to, abych si pamatoval, že před lety nás žádná hygiena moc nezajímala a spíše se dbalo na fyzikální čistotu prádla. Dnes je to jinak. Prioritu má mikrobiologická čistota prádla, prádlo bez patogenů a s limitovaným počtem mikrobů neškodných. Praní a manipulace je předepsána mnoha předpisy a závaznými vyhláškami, zdravotnické prádelny se sledují, kontrolují, certifikují. Pereme dezinfekčně, a pokud nedojde nesprávnou manipulací ke křížové kontaminaci dodatečně, je zdravotnické prádlo po vyprání absolutně v pořádku. I z hlediska přítomnosti coronaviru. Ten se spolehlivě ničí při teplotách praní nad 60°C a nebezpečí přenosu vypraným prádlem není. Jistá dávka nebezpečí je jen u špinavého, nevypraného prádla a při všech manipulacích s ním. Pokud se ale dodržují notoricky známé předpisy pro zdravotnické prádelny, žádné nebezpečí není.
Mnohem větším nebezpečím pro šíření pandemie jsou již zmínění jedinci, kteří z nepochopitelných osobních zásad nebo vlastní idiocie záměrně „hrdinsky“ porušují předpisy a nařízení, grupují se bez roušek, pořádají průvody a shromáždění, nadávají na vládu a šíří infekci dál. Teď je novou módou bojovat proti coronavirovému očkování a vytahovat nesmyslné protiargumenty. Přátelé, očkování zachránilo prokazatelně desítky milionů životů nebo zdraví osob, které by jinak byli invalidně postižení. Těch, co onemocněli obrnou, TBC, pravými neštovicemi, záškrtem, dětskými chorobami, chřipkou, tetanem, klíšťovou encefalitidou, meningokokem atd.
Očkování je nejspíše jediná cesta, jak šíření Covidu zastavit. Vrcholem demagogie je internetový hoax tohoto typu: coronavirus vyrobili kšeftaři v laboratoři (přednostně Soros), potom ho rozšířili mezi lidstvo, aby lidi mohli očkovat svojí drahou vakcínou a vydělávat na tom. Tomu, s prominutím, může opravdu věřit jen blb.
-izk-