Povídání o tunelových pračkách

Doma je nemáte, jsou ve velkých prádelnách a na světě jich pracuje přes 10 000. Nesmírně efektivně, s malou spotřebou vody,  energií  a lidské práce. Nevýhodou je jejich vysoká pořizovací cena, která se vyplatí až při výkonech vyšších než 1 000 kg/hod prádla. Do praxe přišly v 60. letech min. stol. Původní jednoduché, dnes už mnohem sofistikovanější. A větší. Původní dávky prádla 35 kg se zvětšily až na 120 kg a počet komor narostl až na 20. Ty největší dovedou zpracovat až 4 500 kg prádla za hodinu a tomu výkonu musí odpovídat i všechny technologie na pračky navazující.

Prakticky celá prádelna. A to jsou další miliony investicí. Mluvíme nejen o pračce ale o celé prací lince. A ty se vskutku nabízejí, prodávají a kupují. To jsou pračky pro obrovské výkony. Pro menší jsou v nabídce tunelové pračky s plněním 25 kg a 3-5 komorami a předpokladem 40 hodin chodu týdně. Investorovi přinášejí obrovské úspory. Ty vůbec první pracovaly se spotřebou vody 8  l/kg prádla, dnešním stačí 1,5 – 2,0 l/kg. Nesmírně se zdokonalily i technologie navazující, zejména odvodňovací lisy, nebo i odstředivky. Také ovšem sušiče mají dokonalejší hořák, optimální rozměry bubnu, menší spotřebu, lepší proudění vzduchu, kratší dobu sušení. Tato zdokonalení vedou k menší spotřebě energie a k nižší uhlíkové stopě.

Prádelny se mají docela s čím chlubit. V posledních 50 letech se spotřeba vody snížila o 90%, pracnosti o 80%, spotřeba detergentů o 75% a energie o 45%. Ale pořád se hledá další prostor pro zlepšování. I tunelová pračka má svoje „mouchy“. Ideální pro praní velkého množství standardního prádla, velkým a častým  změnám sortimentu vyhovují až pračky nejnovější. Tunel je v sortiment určitě méně pružnější než washextraktory. I z těch, v kombinaci s jinými moderními technologiemi, lze sestavit moderní a efektivní prací linku. Zvlášť, máme-li mnoho zákazníků s malými různorodými dávkami prádla. Stejně ale poptávka po tunelových pracích linkách roste a přibývají.

Prodej ovlivňuje zvyšující se cestovní ruch, roste počet nemocničních lůžek, standardy hygieny v domácnostech se zvyšují. V Evropě jsou vysoké dávno. Ale rostou v Asii, Latinské Americe i zemích afrických. V Evropě je prvořadým motivem úspora energií a vody. A výrobci prezentují spotřeby vpravdě neuvěřitelné, u vody 1,6 l/kg prádla a u energie pod 1 kWh/kg. To nedávno bylo výsadou jen zelených prádelen. Spotřeba energie souvisí i se snižováním teplot praní. V TV programech vidíte, že se snižuje ke 20°C a to může být klidně standardem blízké budoucnosti.

Stranou nestojí výrobci detergentů a na nižší teploty praní se připravují novými výrobky. U tunelových pracích linek se opakovaně prezentuje otázka, od jakých výkonů prádelny se vlastně taková prací linky vyplatí?  Více méně panuje shoda, že je to 500-600 kg/hod. Na trhu jsou vskutku malé prací tunelové linky s podobným výkonem. I ty mohou být vybavena všemi vychytávkami linek velkých a přinášet potřebné úspory. V energiích, vodě, detergentech, obsluze.

Problémem zůstává investiční cena malé línky. Na trhu jich není mnoho a to ani v ojetinách. O investici si musí rozhodnout provozovatel po uvážení všech aspektů s tím spojených. Lze totiž dobře investovat i do jiných zařízení prádelny: moderních sušičů, sofistikovaných žehlících linek, skládacích a dopravních systémů. Za cenu tunelové linky můžete mít šetřící zelenou prací linku. A máte-li mnoho zákazníků s pestrým sortimentem a různým stupněm zašpinění, není tunelová linka řešením ideálním. Po pravdě ovšem nové tunelové linky jsou daleko pružnější v praném sortimentu, než bývaly kdysi.

Je tedy na uvážení provozovatele čemu dá v investicích přednost. Není divu, že počet tunelových linek roste především v bohatších evropských zemích, jako je Německo, Francie, Švýcarsko. U nás se počet v posledních letech také hodně zvýšil, ale jde vesměs o nákupy z druhé ruky za ceny nižší než u techniky nové. Což vůbec nekritizuji. I takto nakoupené zařízení m§že ještě dlouhá léta dobře sloužit. Nejspíše je to tak, že v budoucnu se budou prosazovat právě kontinuální technologie. Stanou se dostupnějšími a právě ony jsou základem automatizovaných kontinuálních procesů pronikajících i dom prádelen.

                                                                                                                                             -izk-

Foto: prospekty firem

0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments