Něco o pračkách, praní a spotřebě energie

Pračka je dnes součástí prakticky každé domácnosti. A o tom, za kolik budete prát, rozhoduje již váš výběr v obchodě a kvalita pračky, kterou koupíte. Dnes se jiné pračky než v kategorii energetické účinnosti „A“ již ani neprodávají. Ty nejlepší jsou „A+++“ s cenou kolem 10 000 Kč.

V Evropě se v roce 2012 prodalo 33% praček v kategorii A ++  a A +++. Chcete-li exkluzivitu, např. pračku se sušením, připravte si 20 000 Kč a více. Cenu zvyšují i nabídky všelikých doplňků (parní osvěžování oděvů, bubliny, snímače zašpinění atp.). Dobře si rozmyslete, zda právě tento doplněk potřebujete. Často jde spíše o marketingový tah než o nutnost. Také se připravte na roční provozní náklady, které se pohybují v řádu 1 000 – 1 500 Kč. Pro pořádek uveďme, že prodávané pračky mají stále vyšší náplň, kdysi to byly 3 kg, dnes kolem 5 kg a blíží se i k 7-8 kg, ba až k 9 kg. To nemusí být zrovna výhoda, protože takovou dávku prádla nemusíte mít připravenu. Kupujte také pračku s vyššími otáčkami odstředění, prádlo se bude rychleji sušit. Domácí provozní náklady zahrnují především detergenty (prací prostředky), vodu a energie. V průmyslových prádelnách je těch nákladových položek více.

Ceny detergentů jsou různé. V letácích se uvádějí v souvislosti s tzv. počtem dávek, které s balením vyperete. Ač pracuji v oboru 40 let, co to je „dávka“ nevím. Ona je totiž strašně závislá třeba na tvrdosti vody, sortimentu praného prádla a teplotě, při které peru. Ale dobře, v letácích jsem si náhodně vybral 7 detergentů (Ariel, Rex, Surf, Palmex, Bonux, Ariel gel, Somat). Měly ceny od 300 Kč do 169 Kč, počet dávek 50-70  a průměrnou cenu praní jedné dávky 3,22 Kč. Pozor na příliš nízkou cenu detergentu. Je vždy podezřelá a pracím účinkem můžete být notně zklamáni.

Spotřeba vody je samozřejmě ohromně závislá na počtu lázní. Zvolíte-li předpírku + hlavní praní + tři máchací lázně, je dvojnásobná oproti praní v jedné lázni s dvěma lázněmi máchacími. Z čeho vycházejí prodejci nevím, udávají spotřebu 40-50 litrů na cyklus. Dle mě je to málo a skutečnost v praxi je vyšší, až dvojnásobná. Náklady si vypočítejte sami, průměrná cena vody v ČR je kolemi 85 Kč/1000 litrů. Zřejmě vám vyjde něco pod 10 Kč/praní.

Energie je vysokou nákladovou položkou. Pračky pracují s elektřinou a ta je jako nosič energie vůbec nejdražší. Lázně se musí ohřívat a spotřeba energie tak souvisí především s teplotou praní a množstvím v pračce ohřívané vody. Pokud při vyvářce (85-90°C) považujeme spotřebu energie za 100%, potom při praní na 60-70°C je jen 65-70% a při praní na 40°C pouhých 35%. Při nižších teplotách praní šetříme tedy dost. Ale to je jev běžný, průměrná teplota praní v evropských domácnostech byla zjištěna rozsáhlým průzkumem a je 41°C. Druhý veledůležitý faktor je optimální naplnění pračky. Dáte-li do 7 kg pračky jen 3 kg prádla, perete rázem s dvojnásobnými náklady! Mnoho lidé si myslí, že platí „méně prádla v pračce, lépe vyperu“- to je obrovský blud! Na energetické náklady praní mají primární vliv především konstruktéři praček a výrobci. Certifikace praček v EU podle spotřeby je nutí vyrábět dokonalejší pračky s menší spotřebou. Ta vskutku klesá. Pračky vyráběné v letech 1953-1981 měly spotřebu  3,35 kWh/cyklus, v letech 1993-1996  1,35 kWh/cyklus a pračky dnešní jen kolem 1,00 kWh/cyklus. Takže kdekdo nadává na EU a Brusel a přitom nám certifikací spotřeby elektrovýrobků šetří kapsu. Nemálo! V čase psaní tohoto příspěvku byla průměrná cena elektřiny v ČR 3,82 Kč/kWh, tedy jedno praní stojí asi také tolik. Šetřit mohou domácnosti s dvojím tarifem, pokud si na pračku pořídí časový spínač a budou prát v čase sníženého tarifu.

A teď zrekapitulujme předcházející úvahy. Z nich vychází, že jedno praní nás stojí asi 17 Kč a při ročních nákladech 1000-1500 Kč pereme 60x až 90x za rok. To je docela reálný odhad, i když se průměrně v Evropě pere o něco častěji. A jak v Evropě vůbec vypadá? Ročně se tu vypere 35,6 miliard dávek prádla, takže každou sekundu startuje víc než 1 000 praček. Celková spotřeba energie na praní (2009) je spočítána na 24,2 TWh, což je o něco méně než půlroční spotřeba celé naší republiky. Domácnosti v průměru spotřebují na praní nikterak mnoho, jen 6,4% svojí celkové spotřeby energie, proti třeba lednicím a mrazákům s 15,3%.

A ještě si řekneme, co máš dělat, než začneš prát:

  1. přečti si důkladně rady, dávkování a doporučení na obalu detergentu, kterým pereš
  2. detergent dávkuj správně, nikoliv jen tak „od oka“
  3. nastav si správně prací cyklus, ať není zbytečně dlouhý
  4. zkontroluj plnění pračky, aby se blížilo k otpimálnímu
  5. zhruba každé páté praní proveď při teplotě 60°C, abys pračku aspoň trochu dezinfikoval
  6. pravidelně čisti dávkovače detergentu
  7. pokud je pračka zanešena vodním kamenem, vyčisti ji. Stačí vyvaření octovou vodou, drahé deinkrustační prostředky není třeba kupovat.

-izk-

5 1 vote
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments