Spěcháte domů s nákupem a v kabele je i balení prostředku na praní. Napadlo vás někdy, co vlastně do pračky přidáváme? A proč to něco, koupené za drahé peníze, pere? To něco je prací prostředek, odborně detergent, nejspíš dnes ve formě gelu nebo hustého roztoku.
Nad jeho optimálním složením si dlouho lámali hlavu výzkumníci než dospěli ke koupenému balení. Nesmí být příliš drahé, musí se dobře dávkovat a hlavně dobře prát. V té láhvi s detergentem je nejméně 20 různých, pečlivě vybraných chemických látek, zaručujících optimální praní. Všechny musí při praní spolupracovat. A tak výrobě předcházely tisíce pokusů, než se našlo optimální složení. Výrobce si nemůže dávat do detergentů, co a jak ho napadne, ale musí respektovat nařízení EP a rady č. 648/2004, které se detergenty podrobně zabývá. Nejdůležitější součástí obsahu jsou tenzidy. To je právě ta složka zodpovědná za praní. Uvolňují z textilie nečistotu. Obyčejně je v detergentu přítomná kombinace několika složek. Nejjednodušším tenzidem je mýdlo. Důležitou složkou jsou enzymy. O to důležitější, že se teplota praní snižuje a bez enzymů by se škroby, tuky a bílkoviny odbourávaly praním špatně. Chemické sloučeniny, zvyšující prací účinek, se nazývají buildy. Kdysi šlo o různé sloučeniny fosforu. Ten dnes patří mezi látky zakázané a proto se přidávají křemičité sloučeniny, zejména tzv. zeolity. Aby se praním uvolněná špína neusazovala zpět na textilie, jsou součástí detergentů antiredepoziční přísady. Při praní bílého prádla chceme, aby prací prostředek měl i bělící účinky. Proto jsou jeho součástí bělící přísady. Ty působí i dezinfekčně. Ke zvýšení dezinfekčního účinku při nižších teplotách praní jsou součástí pracích prostředků dezinfekční přísady. Špína se nejlépe odepírá v alkalickém prostředí a tak se přidávají alkalické přísady, zejména soda nebo silikáty, které zvyšují hodnotu pH prací lázně. Ke zvýraznění vůně prádla se mohou přidávat aromatizační přísady. Složení detergentů doplňují tzv. plniva, což jsou soli (sírany a chloridy), které neperou a jen doplňují recepturu. Pro praní bílého sortimentu jsou v detergentech optické zjasňovače, které mění část UV paprsků na viditelné světlo a zvyšují jas praného prádla.
Veliký sortiment pracích prostředků v obchodech nejspíše působí na obyčejného zákazníka zmatečně. Neví, co si má vybrat. Kupujte především ty prací prostředky, které máte již vyzkoušené a osvědčily se. Vysokou kvalitu mají trvale např. Persil, Ariel, Woolite atp. Od velkých světových výrobců Procter+Gamble, Henkel, Unilever atd. Předem si vypočítejte jednotkovou cenu za 1 kg produktu. Nedejte se zlákat nízkou cenou nějaké nové nabídky. Pamatujte, že kvalitní prací prostředky musí být a i jsou dražší, než méně kvalitní. V těch je spousta plnidel na úkor účinných látek. Rozdíly v prací účinnosti potvrdily mnohé testy a jsou vskutku velké. Máte-li doma tvrdou vodu, počítejte s vyšším dávkováním a dražším praním. S tím nic nenaděláte a dávkovat do pračky při praní změkčovadla (nabízí se), je ještě dražší než zvýšená dávka detergentu. Praktičtější z hlediska dávkování jsou prací prostředky tekuté nebo gelové. Tekuté navíc neobsahují žádný fosfor. Před větším nákupem proberte letáky, které chodí snad do všech domácností, sledujte slevy a využijte je. Když ne hned, tak počkejte a nakupujte, až budou slevy anoncovány.
-izk-