Co víte o ozonu?

Nejspíš mnoho ne. Ze školy si pamatujete snad jen, že je to plyn jaksi související s kyslíkem a že vzniká při bouřce. Správně, zatím co kyslík se nachází ve vzduchu ve formě dvouatomových molekul, ozon má molekulu skládající se z atomů tří. A ten jeden atom navíc přináší nové vlastnosti, které lze s výhodou v životě využít. Ta vůbec nejdůležitější je jeho dezinfekční schopnost.

Dezinfikuje s daleko větší účinností než cokoliv známého jiného a spolehlivě ničí plísně, bakterie i viry. Je 1,6krát těžší než vzduch a ve vodě se rozpouští lépe než kyslík. Jeho necností je, že není stálý a ve vzduchu i vodě se rozkládá s poločasem rozkladu asi 30 minut. Jeho koncentrace se udává v jednotkách zvaných „ppm“. Je to počet částic připadajících na jeden milion částic základních. Tedy, jinými slovy, miliontiny celku, 0,0001%. Nepatrná jednotka! Ve vodě 1ppm = 1 mg/l, ve vzduchu 1 ppm = 2,14 mg/m3 vzduchu.

A teď si představte, že pokud ozon využíváme k praní, stačí jeho koncentrace 0,2-0,3 ppm, pokud k dezinfekci, stačí 1,5 ppm. Při dezinfekčním praní zdravotnického prádla  jsme dosud běžně přidávali chlornan sodný. Ozon je 2 500krát účinnější a 5 000krát účinnější než obvyklý nemocniční dezinfekční prostředek chloramin. Obrovský potenciál S ozonem v praní přišli Američané, Evropa je o 10 kroků pozadu, my o 100. Podmínkou ozonového praní je generátor ozonu poblíž pračky, ze kterého se ozon zavádí do prací lázně. To dnes není žádný přepych, vhodný generátor pořídíte za méně než 20 000 Kč. Je to neveliká krabice zavěšená na stěně. Pere se při teplotách do 30°C, neboť při teplotách vyšších se ozon rozkládá. A z nízké teploty praní rezultuje veliká (asi 4/5) úspora energie, zkracuje se cyklus praní a spotřeba detergentů, zvyšuje se produktivita prádelny. Řada výhod, které naši praktici nechtějí vidět, ač v severní Americe je na 5 000 instalací ozonových praček a několik tisíc jich dobře funguje i v Británii. Ledy se lámou až v poslední době, když ozonovou technologii praní v ČR nabízí firma Christeyns. Je to vynikající technologie pro praní prádla zejména z domovů seniorů. Nejen, že dezinfikuje, jeho oxidační účinek je tak mohutný, že rozkládá prakticky všechny organické a barevné látky znečišťující textílii. Při praní nanejvýš vítaný účinek.

Ozon lze s výhodou používat i na dezinfekci místností, provozních hal a skladů. Stačí místnost uzavřít a spustit generátor ozonu. S takovým výkonem, aby udržel koncentraci ozonu na 2 ppm. Třeba přes noc. V dnešní coronavirové době excelentní řešení, pokud by ovšem zodpovědní vůbec něco o ozonu věděli. Ozon spolehlivě odstraní i biologický zápach (hnilobný, fekální) nebo zakouřeninu. Osvícené firmy již teď přes noc ozonem dezinfikují výrobní haly, např. Ray Service a.s. ve Starém Městě u Uh. Hradiště.

A ozon má ještě jednu nadmíru důležitou funkci. Ve stratosféře, ve výšce 25-35 km, je tzv. ozonová vrstva s vyšší koncentraci ozonu (2-8 ppm). Ta chrání Zemi před škodlivým, tzv. tvrdým UV zářením. Pokud by nebyla, UV záření by zničilo postupně na povrchu Země veškerý život. Již teď s obavou sledujeme výskyt tzv. ozonových děr, ve kterých je vrstva ozonu narušena.

Pro dezinfekční praní musí legislativci použití ozonu požehnat. To se např. v Británii stalo již v roce 2009 spolu s vydáním několika prováděcích předpisů. Také ve většině státu Unie, kde se ozon dokonce smí používat i k dezinfekci potravin. V Evropě a u nás takové schvalovací procesy neproběhly a tak použití ozonu je spíše o odvaze průkopníků než o opoře zákona.

 

-izk-

 

 

0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments