Požehnání nebo prokletí?

Víte, co myslím? PET láhve! Jsou úplně všude, plné regály obchodů, plné nákupní tašky, plné špajzy a kuchyně, plné kontejnery, ale také břehy potoků a řek, okraje silnic a chodníků, louky a lesy. Bodejť by ne, roční spotřeba v Česku je 60 000 tun a uvážíme-li, že průměrná hmotnost jedné je 20 g, potom to znamená 3 mld. kusů! A rozpad v přírodě trvá až 100 let. A na celém světě se v roce 2016 prodalo 480 mld. kusů. A z TV a internetu víte, jak vypadají břehy moří a pláže, řeky v Asii a ostrovy plastů v oceánech veliké jako Evropa. Co s tím? A máš Ty, náš čtenáři, úplně čisté svědomí? A týká se to, samozřejmě i prádelen, ve kterých by obsluha v horkých letních dnech bez vody v PET-kách nevydržela.

Tak především lze láhve sbírat do vyhražených kontejnerů. Je jich po republice na 150 000 a sbírá se v 5 000 městech a obcích. Stará se o ně firma Eco-Kom. A co po té s nimi? Nejlépe šup do Silonu Plané nad Lužnicí, kde je přepracují především na textilie. Ale tak úplně bezproblémové přepracování není a technologie má svoje finty. A přesto statisíce lahví končí tak, kde nemají. Asi by pomohlo zálohování, orientačně 3-5 Kč/láhev. Při jakémsi průzkumu se ukázalo, že by s tím u nás nemělo problémy 86% lidí. Třeba v Německu je záloha na láhev 0,25 euro, ve Finsku 0,10-0,40, v Kanadě 2,5-5,0 centů. Dobrá zpráva je, že mnozí, i docela renomovaní výrobci ošacení láhve již zpracovávají. Třeba Tchibo je používá na svoji novou kolekci sportovních oděvů. Jedny tříčtvrťové kalhoty vyrobíte ze 17 lahví. Niké recykluje láhve a vyrábí z nich dresy pro národní fotbalová mužstva. Málokdo ví, že na minulém světovém mistrovství v Rusku v nich hráli třeba Angličané, Brazilci a Poláci. A přitom taková zpráva má pro informovanost veřejnosti obrovskou hodnotu. Pro výrobu jednoho dresu potřebujete podle provedení 12 až 18 recyklovaných lahví. Ale lze z nich vyrábět i vysoce funkční moderní výrobky, třeba turisty ceněné membránové bundy Sympatex. Ty jsou komfortní ve větru, zimě i dešti. Ideální out-door výrobek. A na jeden výrobek stačí 32 starých lahví. A Sympatex vyhlásil jakýsi cíl „Agenda 2020“, podle kterého by se v tomto roce již veškeré sportovní membránové ošacení vyrábělo výhradně z recyklovaných materiálů. Chvályhodný záměr!

Takže milí čtenáři! Ani jedna láhev do přírody. Tam jsou obrovskou zátěží. Ano, do vyhraženého kontejneru. Přispějete k čistotě okolí, navíc se podílíte na recyklaci a šetříte primární suroviny. A naučte to i svoje děti!

-izk-

0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments