Zajímavosti o praní

Náklady na praní v celém světě pořád rostou. Nejvíce náklady mzdové, což souvisí i se zvyšováním minimální mzdy. Od roku 2010 do roku 2018 vzrostly prací náklady o 17 %. To není málo a nedivte se, že prádelny musí také reagovat úpravou cen.

Alergie se stávají stále větším problémem moderní společnosti. Nikdo přitom neví proč přesně a proč jich přibývá. V Evropě trpí alergií 10-20 milonů lidí. Příčinou mohou být i některé složky potravin a potravinářské prádlo musí být práno s největší pečlivostí a zárukou, že v něm žádné stopy podezřelých látek nezůstaly. I z tohoto hlediska se průmyslové prádelny kontrolují.

Veřejnost si neuvědomuje, že na prádle kromě viditelné špíny je i obrovské množství bakterií. Kolik? Nejčastěji 100 až 1 milion na 1 cm2. Některé z nich jsou pro zdraví nebezpečné. Na prádle přežívaji různou dobu od hodin až po dny a mohou se přenášet z jednoho kusu prádla na druhý. Průmyslové prádelny perou se zárukou, že mikroby zničí. To ale neplatí pro domácí praní při nižších teplotách. A jenom v Evropě je na 160 milonů domácností, ve kterých se pravidelně pere. Přitom hygiena domácího praní není zdaleka vyřešena a odborníkům z něj bolí hlava.

I v prádelenství se diskutuje o životním prostředí a často se porovnává praní v domácnosti s praním průmyslovým. Studie ukázala, že pokud vyperete asi 1 kg pracovního oblečení (kalhoty + halena) oběma způsoby, potom průmyslové praní šetří 52 % primární energie, potřebuje o 72 % méně vody a 85 % méně detergentů a vyproduikuje o 36 % méně emisí oxidu uhličitého.

O tom, že se lépe pere ve změkčené vodě, naše babičky věděly a dešťovka se běžně k praní zachytávala. Předtím se stovky let pralo v měkké vodě říční. Do velkého praní ale změkčování vody přišlo až ve 20. letech minulého století a ke změkčování se výhradně používala soda. Standardem se změkčování stalo až po II. sv. válce. Dnes má změkčovací stanici každá prádelna

Mnozí máte doma k vytápění domku kotle na různá paliva. Pokud jde o moderní kondenzanční kotel s výměníkem tepla v proudu spalin, získáte navíc 5-10 % tepla. Ušetříte palivo a snížíte náklady na otop. Myslete na to při výměně starého kotle.

IZK

5 1 vote
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments