O tvrdosti vody

Voda z koutku nebo ze studny je vždy tvrdá. Znamená to, že obsahuje určité množství rozpuštěných solí, především vápníku a hořčíku. Do vody se soli dostávají rozpouštěním minerálů při jejím putování v podzemí. Extrémně zasolená voda je mořská, ve které je asi 40 krát více solí než v běžné tvrdé vodě. Tvrdost vody musíme hodnotit, měřit. Běžnou, stále setrvačností používanou jednotkou je německý stupeň °N. Voda o tvrdosti 1°N obsahuje v 1 litru 10 mg oxidu vápenetého nebo 7,2 mg oxidu hořečnatého. Modernější jednotkou, které by se měla předpisově používat, je mmol/l. Ale staří praktici se pořád vracejí k německým stupňům. Pro přepočet platí 1 mmol = 5,6 °N a 1 °N = 0,18 mmol. Velmi tvrdá voda má tvrdost nad 21°N, velmi měkká méně než 3°N, středně tvrdá voda (a pro konzum optimální) 7-14°N. Jižní část Zlínského kraje a celý Jihomoravský mají velmi tvrdou vodu, v západní a jižní část Čech je voda převážně měkká. Úplně měkká voda je dešťová a majitelé rodinných domků by ji měli zachytávat a používat jako technickou vodu. Celostátní kampaň za její využití už běží. Tvrdá voda zanechává za sebou nepříjemnou stopu ve formě usazeného vodního kamene. Jde o bílé, nažloutlé až hnědé nánosy na vařičích, nádobách, toaletách, armaturách. Barva je závislá na obsahu železa ve vodě. Vodu lze samozřejmě změkčovat a změkčovací zařízení namontovat na přívod vody. Než něco koupíte, poraďte se s někým rozumným, na trhu je plno neúčinných šuntů a nejsou zadarmo.

Zajímá nás praní a v praní je měkká voda klíčová. V průmyslových prádelnách se změkčuje zcela běžně, ve všech. Tvrdá voda je naprosto nevhodná pro praní s mýdlem. Mýdlo špatně reaguje se solemi vápníku a hořčíku za vzniku nerozpustných mazlavých sloučenin. Soli z tvrdé vody inkrustují prádlo, to se stává tvrdým a nepoddajným, na omak nepříjemným. Bělostné prádlo šedne. Moderní detergenty perou i v tvrdé vodě, ale musíte počítat se spotřebou vyšší asi o 30%. Již naše babičky s oblibou praly v dešťové vodě. Zařiďte si záchyt! Delším praním v tvrdší vodě vznikne i v pračce vrstva vodního kamene. Zbavíte se jí vyvařením pračky s přidáním octu nebo kyseliny citronové. Stejně můžete preparovat i splachovací nádržku WC. Velmi tvrdá voda je otrava ztrpčující život, protože všechna vodní přívodní potrubí „zarůstají“ vodním kamenem a jejich vnitřní průměr a průtočnost se zmenšuje. Nenaděláte s tím nic, potrubí se musí po jisté době vyměnit. Leda, pokud by byl na hlavním přívodním potrubí katexový změkčovací filtr, o který se budete dlouhodobě náležitě starat. Jeho výběr a montáž není věcí laika a vyžaduje odbornost. Ale změkčovače obohacují vodu o sodík a jeho nadměrný příjem škodí.

Někteří lidé si myslí, že tvrdá voda má neblahé účinky na lidské zdraví. Je to nesmysl a naopak přísun solí a minerálních látek je pro tělo přínosný. Tělo potřebuje hořčík pro správnou činnost svalů a nervů, vývoj kostí, zubů atp. a je prevencí před infarktem. Stejně důležitý, ne-li více, je i vápník. Tvrdé vody se neobávejme, často i lépe chutná než voda příliš měkká. Ochutnejte někdy destilovanou vodu. Je vpravdě odporná.

-izk-

 

0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments