Koronavirus v chemických čistírnách a prádelnách,

Všichni jistě víte jaká je situace v boji s koronavirem. O koronaviru bylo popsáno mnoho papíru, plno informací létá po internetu, plno z nich je správných, ale řada z nich jsou tzv. newsfake. Jak rozlišit správné od špatného, jak koronavirus ovlivňuje naše podnikání v oboru praní a chemické čištění.

Dle mého platí:

  • Prádelny a čistírny nemají zákaz činnosti. ( Jak bylo uvedeno v ČT , kde zapomněli zřejmě dopsat samoobslužné ).Zákaz činnosti mají pouze samoobslužné pradlenky, ve kterých je možnost soustřeďování zákazníků.
  • Perchlorethylen nezabíjí koronavirus. Per není dezinfekční ani na bakterie, co na virus zabírá je teplota. Proto je vhodné nastavit na stroji co nejvyšší možnou teplotu sušení. Je nutné udržovat stroj v čistotě. Pečlivě čistit vzduchové potrubí a filtry. Je nutné nezapomínat na čištění odlučovače.
  • Odhaduje se také, že virus se v oděvech udrží při životě 6 -9 hod. Na dobu životnosti má také vliv vlhkost textilie. V čistírně se sejde šatstvo od různých zákazníků a nebudete vědět, zda se jedná o šatstvo od nemocného či infikovaného. Lékaři doporučují kašlat do rukávu oděvu, potom tento oděv přijde do čistírny. Je proto vhodné chránit se již při příjmu oděvů, nevíte, jak dlouho tento oděvní kus visel ve skříni.
  • Co na virus stoprocentně zabírá je teplota žehlení.
  • Řad čistíren používá technologii mokrého čištění, což je vlastně praní za nízké teploty. I když chemie použitá při procesu obsahuje látky působící dezinfekčně, není ani u této technologie záruka odstranění viru. Zárukou je opět teplota žehlení.
  • Prádelny jsou na tomto obdobně. Ty sice perou za kontrolovaných podmínek, dodržují hygienické podmínky stanovené Vyhláškou č.306/2012 Sb. , ale toto neplatí u praní prádla v domácnosti. V domácnosti se již dlouho nepoužívá praní za vysoké teploty, neexistuje vyvářka prádla, k praní používají většinou prací prostředky zakoupené v supermarketech bez dezinfekčního účinku, protože jsou levné.
  • Opět zárukou zničení viru je teplota žehlení.

Co z výše uvedeného vyplývá.

Je nutné dbát na dodržování všech doporučení hygieniky , nelze se spoléhat na fakt, že po projití textilní, či oděvní součásti pracím či čisticím procesem dojde ke spolehlivému zničení koronaviru. Je nutno chránit nejen sebe, ale i všechny prostory používané k podnikání a provádět pravidelnou dezinfekci kvalitními dezinfekčními prostředky.

0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments