Je Země věčná?

Možná vás to v duchu již napadlo: jak vlastně naše Země skončí? Všechno má svůj začátek a konec. Začátkem Země bylo klubko žhavých plynů před 4,6 mld. let, kdy a jaký bude její konec, nikdo neví. Mezitím se vyvinula v pozoruhodný a krásný svět milionů rostlin a živočichů a 8 mld. lidí.

Známý fyzik, kosmolog, vědecký pracovník university Cambridge prof. Stephen Hawkings v roce 2017 řekl: „se změnou klimatu, padajícími asteroidy, epidemiemi a růstem populace je naše vlastní planeta ve stále větším ohrožení. V příštích 1 000-10 000 letech je šance na finální katastrofu téměř jistá“. Bude to katastrofa kosmických rozměrů, a pokud lidstvo přesídlí jinam, přežije. Pokud nemáme na mysli biblickou apokalypsu, jaké mocné síly ohrožují naši planetu a mohou ji přivést ke konci? Zemi ohrožujících mechanismů je několik, vědci o nich vědí, ale nemáme dost sil a prostředků jim čelit.

Supervulkány jsou obrovské sopky, které při výbuchu vyvrhnou více než 1 km3 lávy a popela. Jejich dosah je globální a ohrožují nejen celé kontinenty, ale i Zemi. Největší sopečný výbuch se odehrál před 75 000 lety v současném místě jezera Toba na Sumatře. Sopka vyvrhla až 3 000 km3 materiálu a v celé Asii bylo 15 cm popela, teplota na Zemi poklesla v průměru o 3-5°C s obrovskými následky pro přírodu a život, čára sněhu a ledu se snížila na 3 000 m, počet tehdy žijících lidí klesl na 1/10. Dnes je pro celé USA a možná i Zemi největší hrozbou  supervulkán hrozící výbuchem s obrovským jezerem lávy pod NP parkem Yellowstone.

Srážka Země s asteroidem je docela možná a vědci udávají pravděpodobnost srážky s tělesem větším v průměru než 1 km 1:5 000. Fatální pro Zemi by byla srážka s tělesem 2-5 a více kilometrů. Zničila by větší část povrchu Země a ohrozila život na planetě. Těleso o průměru 100 m by stačilo zničit celou naši republiku. Astronomové v současnosti ale více než 90% asteroidů sledují a vědí o nich, i když s odvrácením hrozby srážky si příliš rady zatím nevíme. Asi největší asteroid (nebo meteor) dopadl na Zemi již před 2 mld. let v místě Vredefat v JAR a dodnes je patrný kráter s průměrem kolem 300 km.

Klimatické změny nejspíš k zániku života nepovedou, ale bouře, tornáda, povodně anebo naopak katastrofická sucha a požáry, tání ledovců, zvýšení hladiny moří a zaplavení delt velkých řek a pobřeží nám mohou hodně vážně znepříjemnit život. A s nimi hrozí nekontrolovatelná migrace a boj o prostor a přežití. Hrozbou, o které toho mnoho nevíme, jsou super silné záblesky gama záření přicházející z hlubokého vesmíru. Zatím se Zemi vyhýbají, ale mají sílu mnohonásobně větší než všechny jaderné zbraně dohromady. A i ty slabé by paralyzovaly počítačovou a energetickou síť, dopravu, průmysl a život vůbec. Hrozbou pro Zemi je i sám člověk. Kdyby byl dost nezodpovědný a rozpoutal třetí světovou globální válku, Země by být zničena mohla. Odhadem je v arzenálech jaderných mocností 13 900 jaderných hlavic a jaderné zbrojení přijde na 73 mld. USD ročně (2019). A zbrojí i ti, kteří nemají co do pusy (Severokorejci). Současné zásoby jádrových výbušnin by na zničení Země stačily. A nevyzpytatelní jsou takoví majitelé nukleárních zbraní, jako je Severní Korea a, nedej Bože, potenciálně Irán nebo Sýrie. Ale nehrozí jen hrubá síla. Hrozí i biologický výzkum. Na Zemi jsou statisíce neznámých virů, i těch nejhorších, jako ebola, pravé neštovice, španělská chřipka. A pořád existuje výzkum těchto smrtících virů, prý nutný k vývoji účinnějších očkovacích látek. V laboratořích jsou nové smrtící superviry. Co kdyby náhodně unikly a způsobily pandemii? O současném Coronaviru se uvádí, že má na 10 000 mutací. Viry totiž mutují naprosto neustále a výsledkem mutace může být buď virus zcela neškodný, nebo naopak smrtelně nebezpečný. V čase psaní tohoto textu bylo na světě 33 mil. případů nemocných s Covidem-19, 1 mil. mrtvých a 6 mutací. Představte si, že by se rozšířila mutace Covidu se smrtností 20x větší. To by znamenalo úmrtí 20 milionů lidí a lidská společnost by se otřásala v základech. Hrajeme si na písečku docela nebezpečném a jen doufejme, že vědci všechny, i zatím skryté hrozby ovládnou!

A nakonec předkládám čtenářům k zamyšlení anonymní citát: „Myslíme si, že tato planeta je nezranitelná ve své velikosti a velkolepost, necitlivá ke všemu, co ji lidé činí“. Je tomu vskutku tak?

-izk-

 

 

 

 

 

5 1 vote
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments