Většina domácností již využívá myčku nádobí. Jistě všichni uživatelé zaregistrovali postupné zvyšování cen prostředků, které je nutno dávat do myček.
Jaký je vlastně rozdíl mezi ručním mytím a myčkou. V zásadě lze říct, že při ručním mytí je nutno vynaložit velký podíl ruční práce, hlavně mechanickou sílu, zatímco v myčce za nás pracuje chemický prostředek a vyšší teplota mycí lázně. Myslet si, že používání myčky je ekologické, je velice sporné. Musíme si uvědomit, že při mytí nádobí v myčce spotřebujeme násobně více chemických prostředků než při ručním mytí. Tyto prostředky projdou odpadním potrubím do čistírny odpadních vod, ale svou chemickou stopu v ekosystému zanechají a podílejí se na znečištění povrchových vod.
Zajímavost: Moderní myčky nádobí Mora už počítají i se situacemi, kdy nemůžeme čekat, až bude myčka plná. Stačí nastavit 1/2 program a spustit myčku plnou nádobí pouze z poloviny. Spotřeba energie a vody bude podstatně nižší, než je tomu u normálního programu, a zkrátí se i doba mytí.
Co vlastně obsahují mycí prostředky v myčce?
- Regenerační sůl, která má za úkol změkčit tvrdou vodu. Jedná se o stejný princip jako při praní prádla. Pokud dodržíte návod výrobce myčky, nedojde k vysrážení sloučenin hořčíku a vápníku, které způsobují tvrdost vody.
- Mycí prostředek, opět má podobný princip jako při praní prádla. Obsahuje tenzidy, změkčovače, enzymy a bělicí látky. Mycí prostředek může obsahovat fosfáty, které prací prostředky na prádlo již neobsahují. Fosfáty mají silný negativní účinek na životní prostředí. Bělicí látky obsahuji většinou aktivní kyslík, méně častěji obsahují chlor, který je také nepříznivý pro životní prostředí. Enzymy jsou látky, které pomáhají rozkládat bílkoviny a škrob, jsou velice náchylné na vyšší teploty, proto při jejím využití při mytí nádobí je nutné používat nižší teplotu vody, což znamená úsporu energií.
- Oplachovací prostředek se používá ke zvýšení lesku a snížení skvrnitosti po zaschlých kapičkách vody. Jsou to slabé organické kyseliny, které nemají vliv na životní prostředí.
Hlavní zásada správného a ekonomického využívání myčky nádobí je její používání při maximálním zaplnění špinavým nádobím.
Pokud chceme šetřit životní prostředí a hlavně vlastní peníze nutné k nákupu tablet do myčky, můžete se pokusit vyrobit si domácí tablety dle receptu z internetu, které jsou levné a ekologické:
Tablety do myčky nádobí
Použité suroviny
- silikonové tvořítko na kostky ledu
- 2 hrnky sody na praní
- 3 hrnky boraxu (Tetraboritan sodný -Používá se k různým technickým účelům v koželužství, v zemědělství, k impregnaci dřeva, jako tavidlo)
- 1/2 hrnku hrubozrnné soli
- 1/2 hrnku octa
- 20 kapek esenciálního olejíčku dle vaší volby (citrón, levandule, máta, růže, pomeranč, vanilka atd.)
Technologický postup
- V misce smíchejte sodu, borax a sůl. Promíchejte směs opravdu dobře tak, aby nevznikly žádné hrudky.
- Přidejte ocet a esenciální olej a utvořte tuhou směs.
- Pomocí lžičky naplňte tvořítka na led a na povrchu uhlaďte.
- Odložte na teplé místo, kde nechte tablety vyschnout.
- Poté všechny tablety vyndejte z tvořítka a uložte ve vzduchotěsné krabičce.
- Skladujte v suchu a temnu. Je to mimořádně důležité proto, aby se tablety nezačaly rozpadat nebo hnít.