Odpověď na otázku hledá každoročně soutěž World´s Best Vineyards Award, tedy soutěž o nejlepší vinařství. Mnoho o ní nevíme, Česko obchází. Není divu, s vinařskými velmocemi sotva můžeme soutěžit. Cenu uděluje akademie stejného jména, kterou tvoří na 500 expertů z celého světa. Jsou to odborníci, žurnalisté, someliéři. Svět je rozdělen do 18 zeměpisných regionů a v každém hodnotí 36 expertů. Celkem se vybírá z asi 1 500 soutěžících. Při hodnocení mají experti volnou ruku a hodnotí úplně všechno od práce na vinici a ve sklepě, přes vztah k vinařské turistice až po architekturu vinařství a kvalitu vín.
Seznam nejlepších 50 sestavuje stejnojmenný výbor sídlící v Londýně v čele s Andrew Reedem. Evropu zastupuje Gabrielle Vizzavona z Francie a Lotte Karolina Gabrowitz z Německa. Vyhlášení vítězů se koná vždy ve významném vinařském centru, minule mělo být v Sonora County v Kalifornii, ale covid plány pořadatelů zhatil a hlasovalo se internetově. Vyhlášení výsledků je významnou společenskou událostí.
Každé zúčastněné vinařství se docela snaží o co nejlepší umístění, protože umístění má nesporný marketingový význam a nemálo podporuje vinařský turismus. Jsou-li na seznamu vítězů taková vinařství jako kalifornský Mondavi, nebo burgundská chateau, nejde o žádnou béčkovou soutěž. Je zajímavé, že šmahem vítězí vinařství z Nového světa a stará dobrá Evropa za nimi pokulhává. Dobré umístění si vinaři cení tak, že s ním operují mnohá další léta. Třeba biodynamické vinařství Rippen na Novém Zélandě dávno ztratilo 5. místo, ale pořád se cítí být nejlepším vinařstvím v Australasii.
Poslední hodnocení vyhrálo argentinské vinařství Zaccardi Valle de Uco na úpatí And. Rodinné, založené v roce 1963 s vlajkovou lodí Malbecem. Na druhém místě je také Jižní Amerika s vinařstvím Bodega Garzón z Uruquaye. Vyhrálo díky důrazu na udržitelnost, pro návštěvníky má bezvadné programy ochutnávek, skvělou restauraci a panoramatické výhledy na Andy. Uruquay se v posledních letech vehementně ve vinařině prosazuje především s odrůdou Tannat. Garzón je supermoderní dech vyrážející stavba vycházející z místních tvarů prastarých kamenných sloupů formovaných větry.
Čest Evropy nezachraňovala ani Francie, Itálie nebo Španělsko, ale nám dobře známé malebné dunajské údolí Wachau s barokními skvosty, malebnými vesničkami na Dunaji a titulem světového dědictví UNESCO a výtečným VZ. Umístilo se na třetím místě v pořadí. První francouzské vinařství bylo až sedmé a čest Itálie zachraňovalo jakési toskánské vinařství na místě devátém. Porota u něho ocenila kombinaci dřeva a terakoty a svahové umístění technologie bez potřeby čerpadel.
Světová vinařství se mění. Nejsou to historická chateau podle francouzského vzoru ale skvělá díla architektonické moderny ohromující řešením a vzhledem. Seznam 50 nejlepších představuje 50 udivujících vinařských cílů. Svébytně řešených a s výtečným vínem. Naším hodnocením, mnohem skromnějším, je Soutěž o víno roku. Cenu v roce 2021 získalo vinařství Reisten hospodařící na vinicích Pálavy pro odrůdu RM. I u nás vznikají nové vinařské domy, za které se nemusíme stydět, třeba Nové vinařství v Drnholci, Lahofer v Dobšicích nebo Gottberg v Popicích.