Od arsenu k novičoku

Jedy a otravy jistě do prádelenské chemie nepatří, ale náš web chce informovat i o zajímavostech, které hýbou společností. A nedávno jsme slyšeli, že byl otráven ruský opoziční politik Alexej Navalnyj. Skončil v těžkém stavu v německé nemocnici. Podívejme se proto na problém jedů trochu důkladněji.

Jedy byly už před stovkami let oblíbeným prostředkem, jak se zbavit nepřítele. V přírodě jich byly stovky a bylo nad tehdejší možnosti jed v těle zjistit. Otráven byl filosof Soktarés i císaři Claudius a Augustus. Známou travičkou starověku byla Locusta, středověku Kateřina Medicejská a členové rodiny Borgiů. Tehdy se trávilo především arsenem. Dnes se spíše tráví zvířata, třeba přísně chránění orli a sokoli karbofuranem. Jedy jsou obecně látky, které škodí lidskému organismu a mohou vést k jeho smrti. Nejjedovatější látka na světě je botulotoxin. Smrtelná dávka je jen 70 miliontin gramu. Existuje seznam nejhorších jedů:

  1. oxid uhelnatý (čistá otrava kouřovými plyny)
  2. rtuť (v některých zemích se už rtuťové teploměry nevyrábějí)
  3. batrachotoxin (živočišný jed, např. produkují ho některé žáby)
  4. kyanid draselný (vražedný nástroj v nacistických vyhlazovacích táborech)
  5. sarin (chemická zbraň a nervový jed, 26x jedovatější než kyanid)
  6. antrax (bakteriální jed, roční výskyt je na 2 000 onemocnění nákazy původcem)
  7. amatoxin (houbový jed, zejména v muchomůrkách, nebezpečná je m. zelená)
  8. ricin (jed v semenách skočce)
  9. nervový jed VX (bojová chemická látka)
  10. botulotoxin (neurotoxická bílkovina produkovaná bakterií Clostridium botulinum)

Nejobávanější skupinou současných jedů jsou novičoky. Jsou produktem sovětského vojenského výzkumu v 70. a 80. letech pod kodovým názvem „foliant“. Chemicky jde o organofosfáty, podobné nervovému jedu VX a podobně i působícími. Jsou ale mnohem jedovatější. Jde o kapaliny nebo jemný prášek. Řadí se do skupiny látek zvaných „binaries“. Znamená to, že se skládaji ze dvou sloučenin poměrně neškodných a nedetekovatelných a teprve po jejich smíchání a vzájemnou reakci vznikne jed. Rusové těchto látek měli na tisíce tun a existuje oprávněné podezření, že ne celé množství se zlikvidovalo a část se dostala do rukou nepovolaných osob. Novičok pořád používají zvláště vycvičení agenti k teroristickým účelům a likvidaci nepohodlných osob. I nepatrné množství za pár sekund způsobí kolaps mnoha tělesných funkcí a smrt. Informace o novičoku postupně pronikaly do ruského tisku a zejména výpověď laboratorního experta Železňakova odkryla tajemství. Železňakov na vývoji novičoků pracoval a při poruše ventilace v laboratoři vdechl dávku jedu. Ačkoliv dostal okamžitě protijed a veškerou lékařskou pomoc, za rok zemřel s cirhozou jater, toxickou hepatitidou, epilepsií a nervovými poruchami. Nic k závidění!

Je známo, že novičok byl použit k otravě dvojitého agenta Skripala v roce 2018 v anglickém Salisbury. Do Anglie byl propašován ve voňavkovém flakonu. Německá kancléřka Merkelová ve vystoupení 2. září 2020 vyhlásila, že politik Navalnyj byl otráven, pravděpodobně novičokem. Novičoků je několik druhů a západním tajným službám jsou známy od roku 1990. Podařilo se je syntetizovat i v Iránu a to je veliká hrozba. A pro naše čtenáře bude pikanterií, že malé množství novičoku A-230 se v roce 2017 připravilo i v Česku pro získání informací a analytických dat k obraně proti tomuto jedu. Střední smrtelná dávka ve vzduchu se odhaduje na 7 mg/m3 vzduchu a subjekt umírá za 2 minuty. V 1 gramu novičoku je 10 000 smrtelných dávek a v předcházejícím seznamu jedů by neměl scházet. Pravděpodobně první obětí novičoku byl bankéř Ivan Kivelidi v oce 1995. Nepatrné množství novičoku se našlo v telefonním sluchátku v jeho kanceláři a spekuluje se, že se novičok mohl dostat i do jeho šálku s čajem. O měsíc později zemřela i jeho sekretářka Zara. Vrahové pravděpodobně novičok odcizili z laboratoří tajné služby FSP. Novičok je zkrátka absolutní jed a buďme rádi, že se s ním nemusíme potýkat.

-izk-

 

 

5 1 vote
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments