Odkud se bere energie?

Všední ráno. Zazvoní budík, pustíte si radio, jdete do koupelny, rozsvítíte, oholíte se elektrickým strojkem, postavíte vodu na kávu, uděláte vajíčka, nachystáte auto na odjezd. Řada úkonů a všechny potřebují energii. Čím dál více.

Prehistorickému lovci bez ohně stačilo  2 000 kcal/den, moderní člověk potřebuje 300 000 kcal/den. Čím je společnost vyspělejší, tím je spotřeba energie větší. USA mají jen 5% světového obyvatelstva, ale spotřebují 30% světové energie. Kde se ta energie pořád bere?

Nuže, primárním zdrojem energie je slunce. Ale k němu se ještě vrátíme. Naše republika průměrně spotřebuje 6 464 kWh energie na obyvatele a na rok. V celosvětových statistikách spotřeby jsme někde uprostřed, na 27. místě. Na čele je Island se spotřebou skoro 8x větší. Výroba energie má i tmavou stránku. Většinu energie v ČR, 54%, vyrábíme z uhlí a 29% z jádra. Bez atomových elektráren se nemůžeme obejít, nemáme dost jiných zdrojů. Výroba z uhlí je spojena s největší možnou produkcí skleníkových plynů, tedy oxidu uhličitého. O jeho negativním vlivu na klimatické změny ví dnes každý. Ročně produkujeme asi 12 tun oxidu na 1 obyvatele, což zhruba odpovídá světovému průměru. S větší poptávkou energie pořád zdražuje a čím méně ji spotřebujeme, tím pro naši kapsu lépe.

Absolutním zdrojem energie je slunce. Zásoby uhlí, ropy a zemního plynu se tvořily miliony let díky slunečnímu záření a růstu biomasy, a z ní lidstvo teď energii čerpá. Za jasného dne dopadá na zemský povrch až 1 000 W/m2 energie. Za 40 minut dopadne na Zemi více energie, než ji lidstvo spotřebuje za rok. A přitom to, co dopadne na Zemi, je jen zlomek celkem do vesmíru vyzářené sluneční energie, 4.1010 MW. To jsou čísla, které si nedovedeme dost dobře představit. A totéž platí pro jevy na slunci. Prvotním zdrojem energie jsou termojádrové procesy, které na něm probíhají. Podobné tomu, co se děje při výbuchu vodíkové bomby. Z jader vodíku při nich vznikají jádra helia. Vodíku se přitom spotřebuje každou sekundu 700 milionů tun a na 1 kg hmoty se uvolní 6 700 MWh energie! Termoreakce probíhá za nepředstavitelných podmínek: při teplotě 13 milionů °C, tlaku 40 barů a při hustotě hmoty 130 g/cm3. Uhlí, ropa, plyn jsou neobnovitelné zdroje energie a dříve nebo později se vyčerpají a co potom dál?

Proto se preferuje využití obnovitelných zdrojů energie, slunečního záření, větru, energie vln a přílivu, spaluje se biomasa. Technologické výrobní způsoby známe a největším problémem je skutečnost, že vyrobenou energii neumíme dlouhodobě a efektivně skladovat. A slunce jednou svítí, jindy ne, a vítr také někdy fouká a jindy je bezvětří. A skladovací kapacity při veliké lidské spotřebě energie by musely být obrovské. Zatím je nemáme. Na Zemi pracuje na 500 jádrových elektráren, z toho asi 200 v Evropě. Organizují se proti nim kampaně, i když vyvíjené reaktory 4. generace založené na thoriu budou bezpečné, s menším množstvím odpadu a s dlouhou životností. Němci s halasem odstavili 2 reaktory v Philippsburgu a teď zjišťují, že náhradní výroba elektřiny z uhlí je horší a že produkují miliony tun oxidu uhličitého navíc.

Naše republika se bez jádrových elektráren neobejde, alternativní zdroje energie nemáme.

-izk-

5 1 vote
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments