Počítače a uhlíková stopa

Každý majitel počítače u něj sedí několik hodin denně. A mládeži přenosné počítače spoluvytváří životní styl a staly se neodmyslitelnou součástí jejich života. Jistě, že si uvědomujeme, že jejich provoz se podílí na vzniku uhlíkové stopy. Protože je závislý na spotřebě elektrické energie a tu nelze bezemisně vyrobit. Ale uhlíková stopa počítače se navíc vytváří i jinak. Způsobem, nad kterým se zatím nikdo příliš nezamýšlel. Program, kterým se brouzdáte, internet, hudební nahrávky, filmy vytvářely uhlíkovou stopu již při vzniku, při vysílání dat, při realizaci na obrazovce.

Problém začali podrobněji zkoumat Švýcaři. Ne náhodou, mají ambiciózní cíl do roku 2050 redukovat uhlíkovou stopu na obyvatele na 1.5 tuny/rok. A počítačovou uhlíkovou stopu dokonce srovnávají s leteckým provozem. Zdá se to přehnané, hodina brouzdání na moderní obrazovce produkuje 150 g CO2 (což je asi tolik jako osvětlení místnosti), zatím co zpáteční let z Zürichu do New Yorku 2 500 kg/pasažéra. Ale nezapomínejme, že uživatelů třeba YouTube je více než 2 miliardy a že každý sedí u počítače několik hodin denně.

A rázem jsme v jiné dimenzi. Bristolská univerzita odhaduje tyto emise za stejné, jako produkuje milionový Glasgow. Jenže přístup k internetu má 57% světové populace a 34% vlastní smartphone, zatím co letecké služby ročně využije nanejvýše 3% lidí. Navíc neuvěřitelně rychle se rozšiřuje mobilní internet a ten zatěžuje ŽP více než internet statický.

Podle Švédského královského technologického institutu jedna tištěná kniha je spojena s emisí 1,2 kg CO2, ale čtete-li ji na obrazovce počítače, jsou emise 30-40 krát vyšší. A není to jen otázka spotřeby počítače, ale též spotřeby serverů a nároků na přenos dat. Nové verze softaware pro laptopy jsou náročnější na hardwarové vybavení s větším dopadem na životní prostředí než ty starší. Zkoumání, do jaké míry softwarové programy zatěžují emisně životní prostředí, jsou teprve na začátku. Věnuje se mu s vážností např. Německá federální enviromentální agentura. Standardizace nebo snad normováni v této oblasti se zatím nechystá, ale nezaškodí, když si uživatelé počítačů uvědomí, kolik energie spotřebují a jaké důsledky v produkci oxidu uhličitého jejich provoz znamená. Proč se trochu nezamyslet?

 

5 1 vote
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments