Jak vybírat oděvy, aby nedošlo k jejich poškození při údržbě?

Zde je rada jednoduchá. Při výběru oděvních výrobků upřednostňujte mozek před očima.

Pokud se tímto pravidlem budete řídit, bude vaše rozčarování po údržbě oděvu menší nebo žádné. Jakmile budete upřednostňovat módnost, značku, barevnost a nebudete myslet na následnou údržbu, zakládáte si na problémy.

Je jasné, že chcete být tzv. „IN“, ale je nutné si uvědomit, že být „ in“ něco stojí. Je rozdíl, jestli nakupujete oděv v butiku nebo ve stánku. Ale pozor – i v butiku najdete oděv, který nemá zaručenou kvalitu a nelze jej udržovat.

Jak vybírat oděvy:

  1. Nejdůležitější informace o údržbě jsou uvedeny na symbolech pro údržbu, které musí být na každém výrobku. Jsou přišity na lemu uvnitř oděvu. Jestliže je nenaleznete, výrobek nekupujte.  Pokud na výrobku jsou přišity, ale všechny symboly jsou přeškrtnuty, výrobek nekupte. Jedná se o výrobek, který nelze udržovat, tedy o oděv na jedno použití. Takovýto oděv žádná solidní čistírna nepřijme k údržbě. 
  2. Pokud upřednostníte prvek módnost a na výrobku se vyskytují různé kontrastní barvy, na příklad kombinace bílé a červené, může při údržbě dojít k vzájemnému zapuštění barvy. Záleží na kvalitě použité textilie, ale při domácí údržbě je nebezpečí zapuštění daleko větší než když svěříte oděv profesionálům. 
  3. Vyhýbejte se oděvům, na kterých jsou našité aplikace, to je korálky, plastové ozdoby, flitry. Je velká pravděpodobnost, že se tyto aplikace při údržbě poškodí nebo odpadnou. Pokud takovýto oděv chcete, zkontrolujte si kvalitu přišití.
  4. Zkontrolujte na výrobku i materiálové složení a zkonfrontujte jej s přišitými symboly pro ošetřování. Pokud na výrobku je např. uvedeno materiálové složení vlna, viskóza a na symbolech je uvedeno prát při teplotě 60 °C , nekupujte jej. Znamená to, že výrobce více myslí na prodej, než na údržbu.  Takovéto falešné označení naleznete spíše ve stánku než v kamenném obchodě. 
  5. Na sportovních oděvech mohou být natištěny či nalepeny různé reklamní nápisy. Pozor na kvalitu tisku, v mnoha případech při údržbě se nápisy ztratí či poškodí. 
  6. Při koupi kožených bund je nutné se vyvarovat výrazně levných cen. Kvalitní koženou bundu za cenu nižší než 3 000,-Kč nelze vyrobit. Při koupi koženého výrobku si také zkontrolujte, zda je celý ušitý ze stejného materiálu. Může být zkombinována z různých druhů usní (kůží) , nebo dokonce z umělých náhražek (koženky). Různorodost materiálů se po vyčištění projeví změnou tvaru bundy, sražením, umělé náhražky kůže mohou ztvrdnout. 
  7. Nakupujte v prověřených obchodech. Ve stánku dostanete levné zboží, ale nepočítejte s jeho údržbou. Pokud se vám takové zboží líbí, kupte jej, noste a následně zahoďte. V kamenných obchodech se nebojte zeptat prodavače na původ oděvu či na detaily údržby. Měl by umět odpovědět. Pečlivě si také schovejte účtenku. Pokud se na výrobku projeví při údržbě vady, je nutné účtenku použít k reklamaci u výrobce. Účtenku je také vhodné předložit při reklamaci v čistírně.
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments

[…] v čistírně (ZDE), Jak vybírat oděvy aby nedošlo k jejich poškození při údržbě (ZDE), Možná rizika při čištění módních  výrobků (ZDE) , jsem se pokusil uživatelům […]