Je chemické čištění drahé?

Složitá otázka, asi jak pro koho. Pro vícečlennou rodinu s malým příjmem asi ano, pro menší rodinu s nadprůměrným příjmem ne. Ale sociální aspekty této služby nechci komentovat, spíše se podíváme na to, proč jsou v branži obvyklé právě současné ceny. Ony se samozřejmě od čistírny k čistírně mění, nejsou jednotné, nikdo je nepředepisuje, ale všude se udržují v určitých mezích, např. u čištění saka 120-150 Kč, sukně 80-120, kalhot 130-140. zimní bundy 170-190 Kč atd. Jinak to ani být nemůže, kdo by cenu příliš zvedl, ztratí konkurenceschopnost. Ve velkých městech jsou ceny obvykle vyšší. Za nestandardní služby, např. hydrofobní úpravu, se po právu platí příplatek.

Každá čistírna musí být nastavena nejen optimálně technologicky, ale musí také pracovat co nejhospodárněji. Jde o podnikání a jeho základem je přece rentabilita. Podnikatel musí na lékarnických vahách vážit na jedné straně výnosy a na straně druhé náklady. Výnosy jsou závislé na počtu zakázek, jejich struktuře a samozřejmě na ceně poskytovaných služeb. Počet zakázek v posledních 20 letech dramaticky klesá v celé Evropě a obor čištění se nachází v depresi. U nás, stejně jako jinde. Podle DTV bylo kdysi v Německu na 15 000 čistíren, dnes jen kolem 3 000 a výkony čištění klesly za posledních 20 let v této zemi o 77 %. U nás přesná čísla nemáme, ale vývoj je podobný. Mimo jiné zanikly třeba všechny velké průmyslové čistírny. Je to výsledek změn životního stylu s jinými prioritami společnosti, jiným sortimentem textilních výrobků na trhu se změněným materiálovým složením, zdůrazňovanou výhodností domácí údržby atp. Čistírny, které přežily, jsou vystaveny obrovskému konkurenčnímu tlaku. Přežívají jen ty, které získávají zákazníka dokonalými technologiemi, moderní technikou s nízkými náklady a kvalitou zpracovaných zakázek. Početné ankety mezi zákazníky končí vždy stejně: zákazník si nejvíce cení kvality služby. Cena je zajisté také důležitá, ale v anketách končí až na druhém nebo dalších místech.

V přiměřené rovnováze s výnosy musí být náklady. Tedy mzdy a vše další, co s nimi souvisí, materiál a suroviny, chemie, energie a voda, nájemné a odpisy, kontroly, revize a prohlídky a likvidace odpadů. Provoz nejvíce zatěžují osobní náklady. Práce v čistírně není nijak extra produktivní, příliš se nedá automatizovat a třeba detáš nebo žehlení vyžaduje mnoho lidské práce. Práce je přitom nárazová, v zimě je tradičně méně zakázek a na jaře hodně. Největší materiálovou položkou je rozpouštědlo. Nejlevnější PER je v útlumu a alternativní rozpouštědla jsou nejméně pětinásobně dražší s cenou hodně přes 100 Kč/kg. Ani zesilovače a detašovací prostředky nejsou nejlevnější. Jsou to přitom všechno artikly z dovozu, u nás se chemie pro čistírny nevyrábí a dovoz je vždy drahý. Ceny energií, vody a nájemného rostou. Ne dramaticky, za to vytrvale a nic jiného než růst nemůžeme v budoucnu ani očekávat. Odpisy strojního zařízení jsou závislé na věku stroje. Čím je mladší, tím dražší odpisy. A opět platí, že jde o dovoz ze zahraničí, najčastěji z Itálie. Nové stroje mají řadu technologických vychytávek, také velmi nízkou spotřebu rozpouštědla, ale to všechno si nechávají výrobci dobře zaplatit. Odpadní kaly z čištění jsou nebezpečným odpadem, likvidují je jen firmy s odpovídajícím pověřením a také nejsou vůbec levné. Marže v ČR při chemickém čištění jsou tak malé, že čistírny se jen s obtížemi vyrovnávají se všemi nákladovými položkami a na nákup nejmodernějších strojů většinou peníze nezbývají. Přitom se do čistíren rozšiřuje jako velmi potřebná technologie např. mokré čištění. To potřebuje investice nejen do základní technologie, ale také do žehlení. Takže evergreenem čistíren je dilema: zvětším rozsah služeb a patrně i okruh zákazníků, ale podaří se mně splnit závazky spojené s nákupem?

Žádný čistící stroj není využit stoprocentně. Dobrá ekonomická startovací rovina je jejich využití na 80%. A provozovatel se musí starat o náplň. Němci si kdysi spočítali, že čištěný kus v průměru váží 715 g a do 1 kg se tak vejde 1,4 kusu. Provozujete-li jeden z nejmenších 10 kg strojů, lze spočítat, že na ekonomické čištění potřebujete přes 100 kusů průměrných oděvů denně. To není málo a se zákazníkem se musí pracovat, aby se k nám vracel, nejlépe ne sám, ale s kamarádem, sousedem nebo s někým z rodiny. Spokojený s atmosférou provozu, přístupem obsluhy, kvalitou i cenou služby.  

Čhemické čištění bude vždy dražší než praní z mnoha různých důvodů. Některé jsme uvedli a také vysvětlil skladbu nákladů čistírny. Bude jen dobře, když text alespoň trochu změní váš názor na ceník oblíbené čistírny.

-izk-

0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments