Co s péřovými výrobky?

Jsou v každé domácnosti. Především polštáře, prikrývky, prošívané zimní bundy, sem tam péřové spací pytle a dnes mizející duchny. Co po letech s těmito výrobky dělat? Ušpiní se, polštáře se propotí a promastí tělním tukem. Co do izolačních vlastností je peří materiál skvělý, snad vůbec nejlepší, který máme. Kvalita je dána normami, nejčastější peří v domácnosti je husí a kačení. Kačena poskytne asi 100 g peří, husa až 150 g. Barva nerozhoduje. Z břicha a hrudi ptáků se získává nejjakostnější prachové peří, lehké, jemné, nadýchané jako sněhové vločky, pružné. Velmi kvalitní je kajčí peří. O kvalitě výrobku nerozhoduje jen péřová náplň, ale také textilní materiál, do kterého je peří všito. Musí bý pevný, prodyšný a nesmí propouštět ani nejjemnější pírka. Kdysi to byly bavlněné tkaniny, dnes převládá PES nebo PAD. Důležitá je i pevnost a kvalita švů. Ale připomeňme i skutečnost, že peří izoluje jen suché, běda když třeba péřová bunda promokne! Suší se dlouho a obtížně.

Co tedy můžeme pro obnovu kvality výrobku udělat? Sem tam jsou v obytných zonách tzv. čistírny peří. V těchto provozovnách se většinou peří jen dokonale provzdušní a zbaví  úlomků, drobků a prachu. Tělesný tuk a zbytky potu zůstanou. Hospodyňky většinou neví, že třeba polštáře se mohou prát i doma. Podmínkou je větší pračka a dokonalé švy sýpkoviny. Polštář je při praní hodně mechanicky namáhán a běda když se sýpka rozthne. Pračku budete od peří čistit celé dny. Pere se při teplotách 40-60°C, nejlépe tekutým šetrným pracím prostředkem, 15-20 minut a po té následuje dokonalé vymáchání. Firma CHT BEZEMA nabízí pro praní péřových výrobků zvláštní detergent Dehaclean Natural Neu. Problémem je sušení. Pokud nemáte sušičku, sušíte na vzduchu a docela dlouho. Máte-li sušičku, specialisté doporučují k sušenému výrobku přidat asi 15 čistých tenisových míčků. Ty peří při sušení rozvolní. Sušíme max. při teplotě 50°C a vysušeno by mělo být za 40-50 minut. Pokud nechcete peří udržovat doma, obraťte se na profi prádelnu a čistírnu. Ta může opět realizovat praní výrobku s výhodou mnohem větší a vhodnější pračky. Opět předem zkontrolujte kvalitu zašití peří. Vhodnou technologií pro péřové výrobky je tzv. mokré čištění. Mají je některé čistírny. Péřové výrobky lze i chemicky čistit v čistírně. Čištěním se odstraní tukové nečistoty, ne však např. zbytky potu. Před jakoukoliv údržbou vždy zkontrolujte symboly údržby, mohou hodně napovědět. Pokud používáte např. péřové polštáře v ložnici, důkladně je každé ráno natřepte, aby se peří rozvolnilo.

Pokud péřové výrobky nechcete používat, třeba kvůli alergiím nebo obavám z roztočů, jsou dnes na trhu alternativy, např. umělé vločky z PET folie, náplně na bazi sojových vláken nebo chemická mikrovlákna. Tyto alternativy se budou s velkou pravděpodobností prosazovat v domácnostech stále častěji.

0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments