PES – právní elektronický systém

Co znamená tato zkratka? Jedná se o nový projekt Hospodářské komory ČR a Agrární komory ČR. Hospodářské komoře se podařilo napříč politickým spektrem získat podporu pro novelu zákona o Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR, která nyní míří do poslanecké sněmovny. PES neboli právní elektronický systém má umožnit zavedení elektronického nástroje pro firmy a podnikatele, živnostníky, spravovat své povinnosti pomocí internetu. Podle HKČR by systém podnikatelům ušetřil až 43 miliard Kč/ročně. Díky systému PES by podnikatelé měli na jednom místě přehled svých povinností vyplývajících ze zákonů a prováděcích vyhlášek, včetně upomínek či kalendáře. Výhledově by systém měl být propojen i s dalšími elektronickými systémy, takže by měl podnikatelům umožnit řešit všechny potřebné věci (včetně podání různých formulářů) na jednom místě.

Projekt je to ambiciózní a uvedené úspory jsou vysoké. Domnívám se ale, že i když zákon projde přes poslaneckou sněmovnu, tak další průtahy budou takové, že pro současné podnikatele nebude přínosem. Dále je nejasné jakým způsobem Hospodářská komora došla k tak vysokému číslu úspor. Nejasností také zůstává, kdo se do systému přihlásí. Proslýchá se totiž, že přístup bude zpoplatněn.

Nebuďme ale pesimisty a věřme, že systém se rychle podaří schválit, uvést do provozu a opravdu bude přínosem pro podnikatele a ne pro pár vyvolených.

Tuto informaci jsem psal již před prázdninami. Na web jsem ji neumístil, čekal jsem, jak se vyvine politická situace. Nyní je jasné, že pesimismus je na místě. V současné době již jsou poslanci na „zasloužené“ dovolené a je více než zřejmé, že do voleb nic neschválí. Je to dobře nebo špatně??? Odpověď nechám na Vás.

Přeji všem pracovníkům v oboru klidnou dovolenou a po ní plno zakázek za výhodné ceny.

0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments