- Složení pracích a pomocných pracích prostředků pro použití v domácnosti je regulováno Vyhláškou č. 78/2006 Sb. Prací prostředky pro použití v domácích podmínkách uváděné na trh a do oběhu mohou v současné době obsahovat > 0,5% hm. fosforu.
- Podle fyzikálních vlastností a aplikační formy používáme prací prostředky
- práškové, jsou zcela běžné, cca 85 % trhu
- pastovité, vyskytují se velmi omezeně
- tekuté (kapalné gely), cca 15 % trhu, obtížně se dávkují, zkoušejí se tzv. „tekuté tablety“ (kapalina zabalená do vodorozpustného plastu)
- Podle způsobu použití dělíme prací prostředky na základní, universální a speciálního použití.
- Jak rozdíly poznáme? Z informací uvedených na etiketě přípravku.
- Základní detergent – obsahuje omezený počet složek, vypere jen některé skvrny, chybí některá z důležitých složek pro odstraňování skvrn (např. bělící složka)
- Universální detergent – vypere širokou škálu skvrn včetně biologických a barevných
- Detergent speciálního určení – podobný detergentu základnímu se zvýšenou ochranou např. jemných textilií, tmavých barev, nebo detergentů určených pro praní funkčního oblečení aj.
- Pomocný prací prostředek – obvykle zvyšuje prací výkon detergentu používaného při praní (odstraňovače skvrn, alkalizace prací lázně, změkčování vody, bělící přípravky) anebo upravuje textilie v posledním máchacím cyklu ( aviváže, kondicionéry, hydrofobizace textilu, tužení textilu pomocí škrobu, úprava pH textilie aj.).
- Podle energetické náročnosti praní dělíme prací prostředky na:
- „Praní za vysokých teplot“ (75 – 95 °C), vysoká jistota vyprání špíny, vysoká spotřeba energie, ale také vysoká jistota mikrobiologické bezpečnosti vyprané textilie
- „Praní za nízkých teplot“ (≤ 60 °C), nižší stupeň efektivního vyprání zašpinění, nižší až velmi nízký stupeň mikrobiologické bezpečnosti vyprané textilie, na pračce se vyskytují usazeniny, pračka může zapáchat a je proto potřeba pračku čistit a dezinfikovat. Bezpečnější teplotou v tomto smyslu je teplota 60 °C než teplota 40 °C, anebo teplota jen 30 °C.
- Podle výkonu na trhu najdeme cca 4 kategorie pracích prostředků
- Vysoký výkon, kompakty a koncentráty předních značek, dávkování cca 70 % středně výkonného
- Středně výkonné (účinné), běžná produkce předních značek, doporučené dávkování cca 80 – 100 g na pračku náplně 4,5-5 kg a vodu cca 10 °dH
- Malého výkonu, zpravidla výrobky privátních značek („vyrobeno pro…“), vysoký obsah plniv, dávkování 120 – 150 g na pračku náplně 4,5 – 5 kg
- Zanedbatelné užitné hodnoty, zpravidla velmi levné výrobky nakupované v e-obchodech, odpovídající dávkování na úrovni 300 – 500 g na pračku náplně 4,5 – 5 kg s nejistým opakovaným výsledkem
- Prací a pomocné prostředky obsahují nebezpečné složky. Proto je za všech okolností používejte v souladu s doporučeními výrobce. Libovolné míchání detergentů a pomocných přípravků je přísně zakázáno.
- Detergenty skladujte doma vždy mimo dosah dětí. Velmi nebezpečné jsou v tomto směru tzv. „tekuté tablety“. Jsou líbivé, podobné pamlskům, a proto lákají děti je ochutnat.
Jiří Kepl
MPD Plus Rakovník