Že vám čistírna oděv vyčistí, víte. Ale očekáváte, že se úspěšně popasuje i se skvrnami. Oprávněně. Zatím co chemické čištění datujeme do roku 1820, odstraňování skvrn je aktivita starší a první písemná zmínka o této činnosti je v angličtině již z let 1662-1674, kdy jakýsi John Wibbins odstranil mj. skvrnu z kabátu krále Karla II. Stuarta (1630-1685). Za jeden šilink. A potom v této činnosti odborně zvané detáš, pokračovaly barvírny a dnes čistírny. Není to tak úplně pro čistírnu jednoduché. Na seznamech skvrn je jich kolem stovky a dělí se do 5-8 tříd. Liší se barvou, omakem, okraji, zápachem, umístněním i původem. Nemluvě o chemickém složení skvrny. Kvalifikovaná detašérka musí především skvrnu identifikovat a až potom zvolit postup, jak ji odstranit. Určit, o jakou skvrnu se jedná, je nesmírně náročné a úspěšnost roste s délkou praxe. A postup odstranění je pokaždé jiný. O kvalifikované detašérky je obrovská nouze. Kdysi do oboru přicházelo každoročně na 250 učňů a velká část výučby souvisela s detáší. Teď už skoro 30 let nemáme učně žádného a krátkodobé výukové kurzy Asociace PaČ pro detašérky systematickou výuku při nejlepší vůli nenahradí. Detašérky bývaly elitou čistíren s nejlepšími platy a detáši se před desítkami let dokonce říkalo, že je to činnost „umělecká“. Dnes je tomu již jinak. Především na individuální přístup k zakázce schází čas. Detáš je drahá ruční práce s mizernou produktivitou a efektivita čistírny na produktivitě závisí. Zákazník není ochoten čas nutný k dokonalé detáši, zaplatit. Proto se snažíme individuální detáš nahradit univerzálnějšími metodami a účinnějšími chemickými prostředky používanými v čistírně. To jsou především výkonné předdetašovací prostředky a zesilovače. Výrobci to vědí a vycházejí svoji nabídkou čistírnám vstříc. Takže kumštu v detáši ubývá a přibývá moderních technologií.
Chcete-li jako zákazník alespoň trochu čistírně pomoci, potom upozorněte při příjmu na skvrnu a prozraďte jak vznikla. Spolupráce zrychlí a zjednoduší práci čistírny a zvýší šanci na odstranění skvrny. I tak nikdy nelze všechny skvrny odstranit. Ale nebojte se, účinnost detáše je vysoká a odborníci se shodují, že lze úspěšně odstranit asi 90 % skvrn. Nechejte na čistírně, ať se o to pokusí. Platí ověřené pravidlo, že staré a zafixované skvrny se odstraňují hůře. K fixaci skvrny napomáhá její zaprání, marná snaha o odstranění různými způsoby, nebo pokud prošla vyšší teplotou.
Nejednou došlo v čistírně k výměně názorů na skvrnu, které podle zákazníka na oděvu při příjmu nebyla. Za vznik světlé až tmavší hnědé skvrny je obviněna čistírna. Jak to tedy je? Jde skutečně o skvrny, které před tím nebyly vidět. Vznikly užíváním oděvu zákazníkem tak, že organicky vázaný dusík např. v látkách bílkovinné povahy (těmi je i vlna a hedvábí) chemicky zreagoval při vzájemném styku s redukujícími jednoduchými cukry, které jsou v každém ovoci a ovocné šťávě, často i v limonádách. Tyto skvrny nejsou na oděvu vidět a při příjmu uniknou prohlídce. Při čištění se jejich substance, rozpustná ve vodě, neodstraní a zviditelní se až zahřátím zboží při sušení. Jejich barevná intenzita je závislá na koncentraci cukru ve skvrně. Tyto tzv. melainodní skvrny nelze detáší odstranit, jen na bílém zboží je lze vybělit. Hnědé skvrny mohou vzniknout i na bavlněném výrobku spolupůsobením cukru a alkálií. V tomto případě nejde o vazbu s povrchem textilie a skvrnu lze detáši odstranit. Jako hnědé mohou vystoupit i dlouhodobě zestárlé cukernaté skvrny, pokud byly překryté celkovým znečištěním oděvu. I ty lze detáší odstranit. I jiné skvrny se mohou teplem zafixovat, třeba od zmrzliny. To je složitá skvrna, která obsahuje bílkoviny (mléko, smetanu), tuky (smetanu, máslo), cukr, želatinu, ovoce (taniny), barviva (ovocná nebo umělá), aromatické látky. Dobře se fixuje zejména na vlněném povrchu, pokud se včas neodstraní detáší před čištěním. Čerstvé skvrny od krve lze nejlépe odeprát vlažnou vodou, ale jakmile se zafixují teplem, odstraňují se rovněž hodně obtížně.
K provedení detáše mají čistírny dobré pomocníky, především detašovací stoly s bohatým příslušenstvím, parní, vodní, vzduchovou pistolí, odsáváním atp. S tím vůbec prvním přišla na trh firma Cisell již v roce 1950. Jinou pomocí jsou hotové sady detašovacích prostředků. Do praxe se dostaly po roce 1970. Dnes je vyrábí mnoho firem a výrazně ulehčují práci čistírnám. Ty si v minulosti detašovací roztoky, směsi a přípravky musely vyrábět sami ze základních chemikálií. Těch bylo desítky. A byla to docela kvalifikovaná chemie.
-izk-