Co vám říká bavlna a co polyester?

Železo, sklo, dřevo jako materiál není třeba představovat. Ale v domácnostech, ve skříních, v prádelnících, na lůžkách, na oknech, podlahách je plno textilií. A o těch mnoho nevíme. Dva textilní materiály vládnou světu hodně dlouho. Bavlna a polyester (PES). Liší se jako oheň a voda. V historii, původu, vlastnostech. Kdysi vládnoucí bavlna ustoupila a dnes na trhu šéfuje PES. Bavlna se pěstuje ve více jak 100 zemích světa, na pěstování se podílí na 350 milionů lidí a roční produkce se pohybuje kolem 30 milionů tun. Je známá tisíce let a největším producentem je Čína, Indie a USA. Bavlna je ale také největším světovým spotřebitelem vesměs jedovatých insekticidů a herbicidů a zejména v Indii ročně usmrtí na tisíce pologramotných sedláků, kteří s jedovatými chemikáliemi neumí zacházet. Je také obrovským spotřebitelem vody. Na výrobu 1 tuny bavlny potřebujete 10-25 000 litrů vody, také ovšem 0,82 ha půdy. Půdy je čím dále tím méně a voda schází ještě více. Pěstování bavlny vedlo k největší enviromentální katastrofě v lidských dějinách, totiž k vyschnutí Aralského jezera. Kdysi to bylo čtvrté největší jezero na světě s plochou skoro 70 000 km2, dnes nemá ani desetinu plochy původní. Proč? Sověti se kdysi rozhodli, že země přiléhajících k jezeru tj.  Kazachstán, Uzbekistán a Turkmenistán změní na největší producenty bavlny na světě. Řeku Syr Darju, po staletí zavodňující Aral, odvedli do kanálů bavlníkových plantáží a jezero začalo vysychat, až vyschlo docela. Tam, kde se kdysi lovili ryby, je slaná mrtvá poušť s vířícími mraky solného prachu. Podařený experiment, že? Aby se snížila spotřeba chemikálií, používá se ve více než u poloviny pěstitelů geneticky upravená plodina a na trhu existuje i tzv. biobavlna pěstovaná bez herbicidů a pesticidů. Je mnohem dražší a jsou jí na trhu jen zlomky procenta.

Trhu dnes šéfuje PES. Ročne se ho vyrobí přes 50 milionů tun a je to univerzální materiál. Samozřejmě, ne přírodní, je produktem moderní chemie. Slouží pro výrobu úplně všeho, od košil a halenek, přes šatovky a oblekovky, ubrusy a záclony až k podlahovým krytinám a technickým výrobkům. Základní surovinou je ropa, ale na světovou výrobu PES se jí spotřebuje jen necelé 1%. Materiál objevili v roce 1941 angličtí chemici Dickson a Whinfield a výroba rychle rostla. První výrobky byly na trhu pod názvy Dacron, Diolen a Trevira. Pokud v roce 1950 byla světová výroba jen 2,1 mil. tun, dnes je 24-krát vyšší. Největším výrobcem je Čína, kde prý přes stovka výrobců vyrábí na 150 000 různých výrobků. PES existují tisíce poněkud odlišných modifikací s různými vlastnostmi a k různým účelům. I v každém osobním autě je cca 30 kg textilií převážně z PES. Je to vskutku textilní materiál současnosti, ale také budoucnosti, neboť budoucích 10 miliard lidí nelze ošatit materiály z přírody.

Od bavlny se liší mnohem menší bobtnavostí a nasákovostí, méně se krčí a je pevnější. Vlákna jsou pružnější, barvení je stálé, materiál se rychleji suší. Teplem měkne a teploty praní a žehlení jsou nižší než u bavlny. S bavlnou se v nesčetných kombinacích míchá a dnes zcela obvyklé směsové materiály mohou mít výhody obou složek. Třeba moderní nemocniční oděvy personálu nebo ochranné pracovní oděvy jsou vesměs směsové. Mají příjemný omak, příliš se nekrčí a jsou barevně stálé. Zastoupení PES v nich může být jakékoliv, od 10% až po 90%. Z PES se dají vyrábět i tvarová vlákna s rozmanitým průřezem a modifikovanými vlastnostmi a velmi jemná mikrovlákna s průřezem mnohem menším než má lidský vlas. Vskutku je to univerzální textilní materiál a právem mu patří, co do důležitosti, první místo v pořadí textilií. Buďme chemikům vděčni za jeho objev.

A ještě zajímavost. Pokud se chcete přesvědčit o původu textilie, udělejte si doma jednoduchou spalovací zkoušku. Nad svíčkou spalte proužek tkaniny cca 10 cm x 2 cm. Pokud hoří jasným plamenem a stejně dobře jako papír, je to bavlna. Pokud se na konci škvaří, taví, odkapává, plamen zapáchá, je mihotavý a menší, je vzorek polyesterový.

 

-izk-

0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na

0 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments